Kdy začít se čtením knížek a jakou knihu zvolit pro ty nejmenší?

Standardní

Každý rodič má jiné gusto a každé dítě taky. My začali číst naší malé, když jí byl rok, vůbec tomu nerozuměla a ze začátku jen stála v postýlce a řval a řvala do toho, ale za pár dní si zvykla a začal ji uklidňovat hlas maminy či táty. Ze začátku jsme jí četli jen občas. Ale Zhruba od roku a půl jí čteme v podstatě každý večer před usnutím a je to součást našeho večerního rituálu. První knížka, kterou si poslechla postupně od začátku do konce, byly Děti z Bullerbynu.

Protože my rodiče, se taky chtěli bavit, já tuhle knížku v dětství nečetla, tak si teď postupně čtu, co mě zajímá. Malá tomu stejně houby rozumí, teda dřív nerozuměla moc, ale poslouchala. Teď už rozumí a sama si říká, kterýho Krtka jí mám číst.

Někdy jí čtu Hrubínův Špalíček: klasiky jako Šípková Růženka, Jeníček a Mařenka, říkánky a tak. Navíc nádherné ilustrace dělal Trnka v tomto vydání.

Jindy Pipi, Dlouhou punčochu, Medvíka Pú a tak.

Pro úplně nejmenší roční a starší děti je skvělý krteček, příběhy jsou jednoduché, dítě může koukat na obrázky u toho a může vše snáze pochopit.

Skoro všichni Krtci jsou príma, Krtek a maminka mi vyrazil dech, protože je o mateřství a paní zaječice tam rodí trojčata a normálně jí lezou ven dírou mezi nohama. To se mi teď hodí z edukativního hlediska, protože za chvíli rodím, a tak malý na příkladu zaječice vysvětluju, co mě a potažmo i ji čeká.

Ale pro děti tak od 1-2 let už se dají jim dávat přes den na prohlížení leporelka tvrdá, která nezničí, neokoušou, nerozthají:

Klasiky jako Kuřátko a obilí, Paleček apod. zná asi každý a nechybí skoro v žádné dětské knihovně.

Pak různé tvrdé knížečky pro nejmenší, kde je co nejvíc obrázků, nejlépe fotek, kreslený věci jsou často takový paskvily, že ani dospěláci nepoznají, cože to na tom obrázku je. Některý knihy jsou zas z USA a hafo zvířat, činností a předmětů tu vůbec neznáme.

Nám se na prohlížení pro dítě líbí tyto knížky (tato leporela)  pro nejmenší:

Výborný pro kluky i holky je Jedeme, jedeme, kde na dvojstraně je tolik věcí nakreslených, že dítěti se jen protáčí oči, malůvky jsou vtipný a je tam řada druhů cestování (tramvaj, vlak, lodě, auta apod.):

Když už dítě baví říkadla, pak doporučuji tato, i když jsou tam hnusné obrázky, jsou tam klasiky jako Jede, jede poštovský panáček, Holka modrooká, Kočka leze dírou…)

Když už děti netrhají papírové listy nebo vydrží poslouchat i jiné příběhy než Krtečka, přijde na řadu další klasika klasik: Kocourek Modroočko. Máme ho i na CD namluvenýho Dejdarem, Lucií Bílou, Ondřejem Havelkou a je tam tuna písniček od bří Ebenů a je to krásný CD a naše 2letá dcera to poslouchá v autě a miluje to. Teď jsem v knihovně narazila na hezkou knížku říkadel a básniček s papírovejma listama. Jmenuje se Letěl motýl z buku.

Super kniha pro děti od dvou let třeba do 8 je Chameleon Leon. Je to papírová věc, ale i malý dítě se směje tomu, jak všichni chameleoni mají vždy barvu svého okolí, jen Leon je pokaždé jiný a vybočuje z řady. No a proto je v nebezpečí neustále, jdou po něm dravci, nemá kamarády. Až jednou se v poušti ztratí chameleonovi malí vrstevníci a rodiče je nemohou najít, protože chameleoní děti splynou s pouští a nejsou vidět. Ale Leon vidět je, a protože je poblíž ostatních neviditelných chameleonů, rodiče je všechny zachrání. Pak si Leona všichni váží, protože je záchranář díky tomu, že je jiný než všichni ostatní. Je to taková poučná antirasistická knížka.

Když učíte dítě na nočník, osvědčila se geniální knížka: Víš, co má v plínce myš? Je tam myška s plenkou, která jde světem a potkává jiná zvířátka, všechna jsou také v plence. Myška se jich vždycky zeptá, co v ní mají a oni ji ukážou svůj bobek, každý ho má jiný. Plenky jsou odklápěcí a samo dítě si každou odklopí a podívá se na bobky. Pak všechna zvířátka obklopí myš a chtějí vidět, co tam má ona, ona ji vyklopí a nemá tam nic. Vysvětlí ostatním zvířátkům, že ona má bobky v nočníku. Pak všechna zvířátka sedí na nočnících a učí se to, co myška už dávno umí. Naše malá nechtěla sedět na nočníku a s touto knížkou tam seděla ráda.

Další naše milovaná knížka je Velká obrázková knížka pro malé děti. Je to  obrazová encyklopedie, která obsahuje 500 slov podle abecedy a podle jejich významu a 500 obrázků. Obrázky jsou nádherný nebo aspoň nám se děsně líběj a je co prohlížet dlouhé desítky minut.

No a v pojízdné pražské knihovně jsem narazila na krásnou knížku Oslovi, jednak má super ilustrace, ale je hrozně vtipná. Manželé oslovi spolu žijí už dlouho, pohádají se a mají pocit, že na světě určitě chodí pro každého někdo mnohem lepší než je jeho partner. Vyrazí spolu do světa hledat svou ideální polovičku. Snaží se dát do kupy s kdekým,  ale nakonec přijdou na to, že se k sobě hodí z celého světa nejlíp právě oni dva. Jak se léta tulili svými krky k sobě, jednomu se totiž na krku udělal hrbolek a druhému důlek, takže k sobě dokonale ladí.

Je březen 2012, až narazím na další hezké knížky, zas to sem přihodím

Příjemné pokoukání a počtení

Advertisement

2 responses »

  1. Mám záujem o knižku: Víš, čo má v plínce myš? Koľko stojí, koľko by bolo poštovné na sk a nie je aj v slovenčine? dakujem za odpoved

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s