O plavání kojenců a batolat

Standardní

Dcera Berta, 8 měsíců

Část textu jsem si vypůjčila na stránkách klubu Terezka

OBSAH:

 1. Co je kojenecké a batolecí plavání?
 2. Prevence před utonutím
 3. Miminka pochází z mámina bříška, voda je pro ně přirozené prostředí
 4. Syn už je do Terezky přihlášen taky
 5. Kdy začít?
 6. Takové domácí plavání
 7. Dvě proti: nechci dítěti potápět uši a bojím se infekcí v bazénu
 8. Jak vybírat, kam chodit?
 9. Co by měl splňovat bazén?
 10. Jak to mají v klubu Terezka?

Co je kojenecké a batolecí plavání?

Nepředstavujte si, že dáte dítě do kurzu a za týden k vám přikrauluje přes Slapskou přehradu. Plavání pro mimina a malé děti je seznamování s vodou, cvičení ve vodě za pomoci rodiče, dítě se učí poznávat vodu a nebát se jí. Rodič ho drží v náručí nebo si dítě posílají s lektorkami plavání pod vodou, učí se padat do vody nebo jen splývat.

Prevence před utonutím

Plavání slouží jako prevence před utonutím, učí respektu k vodě. Slouží jako základ pro ostatní sportovní aktivity. Někdy totiž k vybudování strachu z vody stačí nenadálý pád do vody, někdy nejistota rodiče, která se nevědomky přenáší na dítě, někdy strach z veliké vodní plochy apod.

Nejlepší by bylo chodit do kurzů až do tří čtyř let a dítě by se rovnou plavat naučilo, ale to by jednoho připravilo o celou výplatu. Já chodila s dcerou asi dva roky pravidelně do klubu Terezka a bylo to super. Ve vaně se pak ničeho nelekla, i když sklouzla pod vodu a nalokala se, i když mi jednou vlítla do řeky a pod… Pak jsem chodit přestala, když jsem kvůli druhému těhotenství nesměla do bazénů, a ten původní nebojácný pocit z vody je tak trochu ten tam.

Miminka pochází z mámina bříška, voda je pro ně přirozené prostředí

Dneska se nechce koupat ve vaně a vadí jí sprcha… Ale i v tom kurzu to bylo jednou tak a podruhé jinak, jednou se potápěla a plavala pod vodou, skákala z matrace do vody a byla nadšená, pak zas přišlo období, kdy se bála… Ale jako úplný mimino si to užívala vážně hodně. Mimina si ještě pamatují, jak plavala v mámině bříšku, takže pro ně je to návrat ke známému prostředí. Pokud se tento pocit dostatečně nerozvíjí, prý postupně zaniká a okolo šestého až osmého měsíce věku mizí úplně.

Syn už je do Terezky přihlášen taky

Takže jsem se už přihlásila s druhým dítětem do kurzu pro ty nejmenší. Dětičky si ve vodě vždycky pěkně máknou, je to cvičení na celý tělo. Plavání rozvíjí motorické schopnosti dětí. Dýchání přes odpor vody má rehabilitační účinky. Utužuje se kontakt mezi rodičem a dítětem, zpestřuje mateřská dovolená.

Kdy začít?

V Terezce berou děti od ukončeného  5.měsíce. Dřív se to z důvodu vývoje dětského imunitního systému nedoporučuje.

Takové domácí plavání

Pro mimina od narození do půl roku je možné objednat si domů instruktorku plavání ve vaně.

Dvě proti: nechci dítěti potápět uši a bojím se infekcí v bazénu

Kde kdo se děsí potápění dětí pod vodu, dobří pediatři to vyvracejí, miminka byla ve vodě celé těhotenství a mohou v ní být i později, ale je potřeba dodržovat pravidla: „Mokré uši nesmějí ze šatny.“ a „Do uší nepatří žádná šťourátka“. Bojíte se infekcí v bazénu? Na hygienických stanicích se dá ověřit, zda ten který bazén má kvalitní a bezpečnou vodu. Proti eventuálním plísním či jiným kožních nechutnostem se dá bránit jednoduše tak, že si vy i chodící děti berou k bazénu boty.

Jak vybírat, kam chodit?

Klubů je ve větších městech hodně, ale ne každý má tu správnou akreditaci (osvědčení o absolvování kurzu pro instruktorky kojeneckého a batolecího plavání). Nestačí, aby to lejstro měl vedoucí klubu, musí ho mít vaše lektorka.

Je dobré se také zeptat, zda mají první zkušební lekce zdarma a jak se nahrazují zmeškané lekce. Někde vám zmeškaná a třeba i omluvená hodina propadne, jinde ji nahrazují v plné výši. To je dosti podstatné, protože zejména v zimních měsících jsou děcka nemocná furt a přišli byste o spoustu peněz, plavčo na lekci (kolem 30 – 45 minut) stojí klidně i 400 Kč.

Také je důležité zázemí, když je zima, nechtělo by se vám hned po kurzu do mrazu, proto je dobré, když klub má dětský koutek a nejlépe i kavárničku či možnost nějakého občerstvení či alespoň ohřátí kojeneckého jídla a pár židliček na krmení. Je dobré obejít si pár klubů a porozhlédnout se.

Hlavní roli ale asi jako skoro ve všem hrají peníze a umístění bazénu. Ze mě je ale věrná fanynka a jezdím za Terezkou nejdřív na Chodov a teď na Kinského zahradu. Nemám ráda změny, takže, co si oblíbím, tomu jsem věrná.

Co by měl splňovat bazén?

 • hygienické normy pro plavání dětí od 6. měsíců
 • teplota vody 28-30°C (chladnější voda vede k prochladnutí, teplejší  k ,,lenosti“ dětí)
 • ne velké skupiny dětí, aby se na vás dostalo

Jak to mají v klubu Terezka?

 • je to neveřejný bazén, který využívají jen rodiče s dětmi z kurzů
 • teplota vody je 32 stupňů celsia
 • max.4 děti ve skupince s instruktorem
 • mají slanou vodu vhodnou i pro děti s atopickým exémem
 • nahrazuje se 100% zmeškaných lekcí v rámci stávajícího kurzu, prostě si pak jdete zaplavat jiný den s jinou skupinou, abyste si to vybrali
 • nabízejí sourozenecké slevy
 • lekce vedou akreditované instruktorky plavání s dlouhodobou praxí
 • v Terezce si po ukončení kurzu můžete zaplatit podvodní focení i natáčení (to jde samozřejmě i jinde a je to super příležitost na krásný fotky)
 • mají tam dětský koutek i kavárnu

  Berta, 8 měsíců

Berta, 2 roky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s