V článku „Kdy začít se čtením knížek a jakou knihu zvolit pro ty nejmenší?“ jsou knížky, se kterýma jsme začínali asi v roce, teď jsou dceři skoro 3 a skladba bestoffek se trochu změnila. Už totiž zvládá nejen obrázkové knížky, ale i delší příběhy jako:
„Pippi dlouhá punčocha“ (Astrid Lingrenová)
„Mach a Šebestová“ (Miloš Macourek, mnoho dílů)
„Děti z Bullerbynu“ (Astrid Lingrenová)
„O letadélku káněti“ (Bohumil Říha)
„Radovanovy radovánky“ (Zdeněk Svěrák, více dílů)
„Čarodějka Hermína“ (Ann Rocardová, více dílů)
„Brouk pytlík“ a „Ferda Mravenec“ (Ondřej Sekora)
Některé z nich existují i na DVD či CD. Třeba Pippi na DVD dceru nadchla a ačkoli před tím u knížky nevydržela, teď ji vyžaduje večer co večer. Prostě když si dítě oblíbí jednu formu nějakého příběhu, je pak nadšené, když mu to nabídneme i jinak. „Radovan“ je i na CD, ale někomu jsem ho kdysi půjčila a už mi ho nevrátil. To jsem milovala i já dospělák. No a DVD určo taky existuje, protože si Radovana pamatuju coby večerdu. „Mach a Šebestová“ je samozřejmě hitovka mezi večerníčky a na DVD jich existuje celá řada a i na CD.
CDčka s pohádkami, respektive s načtenými dětskými knížkami, si půjčujeme v bibliobusu, v pojízdné pražské knihovně. Mají tam i CD:
„Zdeněk Miler a krtek: dětem“
To je výcuc z celé Milerovy tvorby. Jsou tam příběhy „Kuřátko a obilí“, „Jak krtek ke kalhotkám přišel“, atd… Vše ve zkrácené formě. Celou knihou provázejí pan Miler a krteček, povídají si o těch pohádkách a tak. To je fakt boží knížka, kterou stojí za to v knihovničce mít. Nemluvě o CDčku, které je doplněné úžasnými písničkami a zpříjemní vám nejednu dlouho cestu vozidlem.
Pak u nás frčí kratší a hodně obrázkové knížky televizních seriálových hrdinů jako je:
„Mašinka Tomáš“
„Bořek Stavitel“
„Teletubbies“
„Pošťák Pat“
K takovým těm knihám plným různých pohádek všeho druhu jsme se ještě nedostali, to jí moc nebere a nevydrží u toho. Nejlepší jsou hodně obrázkový knížky o jednom hrdinovi jako je Krteček nebo Bořek Stavitel, kde se chytá a pak si ji před spaním i sama prohlíží. Některý věci znala dřív na DVD, z televize nebo z CD, pak teprve ji začala bavit knížka. Třeba:
„Z deníku kocoura Modroočka“ (Josef Kolář)
si nejdřív zamilovala na CD, které jsme poslouchali nejen v autě, ale i večer před spaním. CDčko s písničkama bří Ebenů miluju. Určitě existuje hafo dalších, ale píšu jen o tom, co mám doma, co jsme vyzkoušeli. Na DVD mám i
„Povídání o pejskovi a kočičce“ (Josef Čapek)
to by určitě taky ráda poslouchala, ale knížka, kterou jsme jako malý určitě měli doma, se někam zaběhla. No a určitě by byly super i večerníčkové hitovky, které ale v knižní podobě nemáme, neb nejsme milionáři…
„Křemílek a Vochomůrka“ (Václav Čtvrtek)
„O makové panence a motýlu Emanuelovi“ (Václav Čtvrtek)
„Bob a Bobek“ (V. Jiránek, J. Pacovský, J. Šebánek)
„Kocour Mikeš“ (Josef Lada)
„Broučci“ (Jan Karafiát)
„Maxipes Fík“ (Rudolf Čechura, Jiří Šalamoun)
„O chytré kmotře lišce“ (Josef Lada)
„O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi“ (Václav Čtvrtek)
„Rákosníček“ (Jaromír Kincl, Zdeněk Smetana)
Ale blíží se vánoce a knížka je pro dítě podle mě jeden z nejlepších dárků, takže třeba vám tenhle článeček a seznámek pomůže při úkolování babiček a dědečků, co mají vašim ratolestem koupit:)