Co čteme tříleté dceři

Standardní

To je naše sbírka oblíbených knížek, co Berta teď žere (obrazně)

V článku „Kdy začít se čtením knížek a jakou knihu zvolit pro ty nejmenší?“ jsou knížky, se kterýma jsme začínali asi v roce, teď jsou dceři skoro 3 a skladba bestoffek se trochu změnila. Už totiž zvládá nejen obrázkové knížky, ale i delší příběhy jako:

„Pippi dlouhá punčocha“ (Astrid Lingrenová)

„Mach a Šebestová“ (Miloš Macourek, mnoho dílů)

„Děti z Bullerbynu“ (Astrid Lingrenová)

„O letadélku káněti“ (Bohumil Říha)

„Radovanovy radovánky“ (Zdeněk Svěrák, více dílů)

„Čarodějka Hermína“ (Ann Rocardová, více dílů)

„Brouk pytlík“ a „Ferda Mravenec“ (Ondřej Sekora)

Některé z nich existují i na DVD či CD. Třeba Pippi na DVD dceru nadchla a ačkoli před tím u knížky nevydržela, teď ji vyžaduje večer co večer. Prostě když si dítě oblíbí jednu formu nějakého příběhu, je pak nadšené, když mu to nabídneme i jinak. „Radovan“ je i na CD, ale někomu jsem ho kdysi půjčila a už mi ho nevrátil. To jsem milovala i já dospělák. No a DVD určo taky existuje, protože si Radovana pamatuju coby večerdu. „Mach a Šebestová“ je samozřejmě hitovka mezi večerníčky a na DVD jich existuje celá řada a i na CD.

CDčka s pohádkami, respektive s načtenými dětskými knížkami, si půjčujeme v bibliobusu, v pojízdné pražské knihovně. Mají tam i CD:

„Zdeněk Miler a krtek: dětem“

To je výcuc z celé Milerovy tvorby. Jsou tam příběhy „Kuřátko a obilí“, „Jak krtek ke kalhotkám přišel“, atd… Vše ve zkrácené formě. Celou knihou provázejí pan Miler a krteček, povídají si o těch pohádkách a tak. To je fakt boží knížka, kterou stojí za to v knihovničce mít. Nemluvě o CDčku, které je doplněné úžasnými písničkami a zpříjemní vám nejednu dlouho cestu vozidlem.

Pak u nás frčí kratší a hodně obrázkové knížky televizních seriálových hrdinů jako je:

„Mašinka Tomáš“

„Bořek Stavitel“

„Teletubbies“

„Pošťák Pat“

K takovým těm knihám plným různých pohádek všeho druhu jsme se ještě nedostali, to jí moc nebere a nevydrží u toho. Nejlepší jsou hodně obrázkový knížky o jednom hrdinovi jako je Krteček nebo Bořek Stavitel, kde se chytá a pak si ji před spaním i sama prohlíží. Některý věci znala dřív na DVD, z televize nebo z CD, pak teprve ji začala bavit knížka. Třeba:

„Z deníku kocoura Modroočka“ (Josef Kolář)

si nejdřív zamilovala na CD, které jsme poslouchali nejen v autě, ale i večer před spaním. CDčko s písničkama bří Ebenů miluju. Určitě existuje hafo dalších, ale píšu jen o tom, co mám doma, co jsme vyzkoušeli. Na DVD mám i

„Povídání o pejskovi a kočičce“ (Josef Čapek)

to by určitě taky ráda poslouchala, ale knížka, kterou jsme jako malý určitě měli doma, se někam zaběhla. No a určitě by byly super i večerníčkové hitovky, které ale v knižní podobě nemáme, neb nejsme milionáři…

„Křemílek a Vochomůrka“ (Václav Čtvrtek)

„O makové panence a motýlu Emanuelovi“ (Václav Čtvrtek)

„Bob a Bobek“ (V. Jiránek, J. Pacovský, J. Šebánek)

„Kocour Mikeš“ (Josef Lada)

„Broučci“ (Jan Karafiát)

„Maxipes Fík“ (Rudolf Čechura, Jiří Šalamoun)

„O chytré kmotře lišce“ (Josef Lada)

„O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi“ (Václav Čtvrtek)

„Rákosníček“ (Jaromír Kincl, Zdeněk Smetana)

Ale blíží se vánoce a knížka je pro dítě podle mě jeden z nejlepších dárků, takže třeba vám tenhle článeček a seznámek pomůže při úkolování babiček a dědečků, co mají vašim ratolestem koupit:)

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s