Seriál vo hovně, 2.díl – Zácpa: aneb hovno jako další člen rodiny

Standardní

girl in pot

Zdroj: mojebetynka.maminka.cz

Celý seriál vo hovně:

 • Seriál vo hovně, 1.díl (4.11.2012) Když dítěti nefungují střeva (odkaz zde)
 • Seriál vo hovně, 2.díl (21.11.2012) Zácpa aneb hovno jako další člen rodiny (odkaz zde)
 • Seriál vo hovně, 3.díl (2.10.2013) Chronická zácpa: 8 doktorů nepomohlo, čekáme na zázrak (odkaz zde)
 • Seriál vo hovně, 4.díl (27.12.2013) Otázky na hovno a rady k posrání (odkaz zde)
 • Seriál vo hovně, 5.díl (3.1.2014) Fotíme si hovníko a rozesílám šťastné a posrané (okdaz zde)
 • Seriál vo hovně, 6.díl (3.4.2014) 50 odstínů hnědi: jsme z toho venku!!! (odkaz zde)
 • Seriál vo hovně, 7.díl (11.3.2015) Never hovning story (odkaz zde)
 • Seriál vo hovně, 8.díl (26.7.2015) „Já už umím kakat, mami!“ (odkaz zde)

Jak se pozná běžná zácpa?

 • když se dítěti těžko kaká a trpí u toho
 • když nekaká přes 3dny (zdravé dítě od dvou let má stolici 1- 2 krát denně, část dětí může mít stolici každý druhý den)    
 • jakmile zácpa trvá déle než 3 měsíce, jde o chronickou zácpu

Co je příčinou?

-strava, málo tekutin, málo pohybu

-ragády (prasklinky vzniklé u jedné zácpy) – bolí to u kakání a pak si to dítě zapamatuje a bojí se kakat a z toho vznikne další zácpa, nemoci střeva, záněty, alergie, dehydratace, léky, psychika (stres, citové napětí, nedostatek pohybu, vysedávání u televize, nedostatek času na vyprazdňování, neklid v cizím prostředí jako je školka, škola či nemocnice, neklid při změně prostředí, dítě zadržuje stolici a výsledkem může být zácpa)

-někdy maminky na děti moc spěchají, když je učí na nočník a ony ještě nejsou zralé, a výsledkem je zácpa, bojí se neúspěchu, když musejí sedět na nočníku, dokud se nevykakají, nebo taky v období vzdoru (2-3rok) trestají rodiče tím, že se nevykakají a nechtějí „dát bobek“ (dítě se u toho kroutí a prohýbá do luku, někdy řve jak tur)

V čem je zácpa nebezpečná?

Když se střeva plní tvrdou stolicí, roztahují se a ztrácejí svou zdravou funkci, dítě pak necítí nucení na stolici, tak jedna zácpa může vyvolat zácpu chronickou a je z toho začarovaný kruh. Když se ucpe prdelka tvrdou bobostolicí, obtejká ji často měkká ještě nezpracovaná stolice a dítě „ukakává“, bolí ho bříško, kroutí se, bojí se bolesti, až bobek poleze ven. Když bobo neodchází, „špiní“ celé tělo a může to mít nedozírné následky.

Co jíst při zácpě: dieta, hodně vlákniny, celozrnné pečivo, ovoce a zeleninu (nejlépe formou čerstvého salátu a zalité olivovým olejem), kysané mléčné výrobky, oříšky, mandle, lněné semínko, z příloh brambory

Co nejíst při zácpě: cukrovinky (čokoládu, bonbony, ..), pečivo z bílé mouky, rýži, těstoviny, banány, moučníky (vaječnomoučné výrobky), černý čaj, kakao

Jak zácpám předcházet?

Upravit životosprávu, dostatek pohybu, dostatek tekutin, klid na kakání v pravidelných časech ráno či večer podle toho, jak se to i rodičům hodí. Dobrý je volně prodejný sirup LACTULOSA, který funguje i preventivně. Když nepomůže tohle, může zabrat celorodinná psychoterapie nebo léky a pomoc s kákáním zvenčí (klystýry, čípky).

Léky na zácpu (řeší následek, ne příčinu):

-homeopatika: ARNIKA 15CH (1x denně večer 5 granulí), LANCHEZIST 15CH (1x denně ráno 5 kuliček), NUX VOMICA 9CH (2x denně 5 granulí do vymizení obtíží), probiotika (BioGaia) pomáhají nejlépe jako prevence, ale jsou drahé, ale většinou rychle pomohou ať už na prdy, zácpu nebo průjem. Musejí být ale v lednici, takže jsme je občas někde v lednici u babiček zabudli a tak…Zkusila jsem i NUTRABONU, drahý jako prase, ale je to prášek, co se rozmíchá ve vodě, mlíce, čaji, jogurtu, takže uskladnění je jednoduchý a účinnost byla super.

-při akutních stavech pomůže klystýr nebo glycerinový čípek (volně prodejný), který podráždí konečník a dítě se poto…, ale pozor, je to návyková věc, takže nepoužívat moc pravidelně nebo často za sebou, pak se dítě bez toho nevy… Jak dávat klystýr, radím v jiném článku o nefunkčních střevech.

Jak aplikovat čípek:

Vemte si chirurgické rukavice, které se dají koupit v lékárně, namažte si nejdelší prst rybilkou, čípek vsuňte co nejhlouběji do zadku a pak ho tam aspoň 20-30 minut zkuste udržet, i suchou rukou držte půlky u sebe, dítě by mělo celou dobu ležet na přebalováku nebo třeba ve vaně, vytejká při tom občas tekutka, tak ať si nic nezaserete. Rovnou ve vaně pak posadit dítě na nočník a pak i osprchnout.

 

6 responses »

 1. Pingback: Chronická zácpa: 8 doktorů nepomohlo, čekáme na zázrak | Maminátor

 2. Pingback: Otázky na hovno a rady k posrání | Maminátor

 3. Pingback: Fotíme si hovínko a rozesíláme šťastné a posrané | Maminátor

 4. Pingback: 50 odstínů hnědi: jsme z toho venku!!! | Maminátor

 5. Pingback: Když dítěti nefungují střeva | Maminátor

 6. Pingback: Seriál vo hovně, 7.díl – Never hovning story | Maminátor

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s