Domácí práce, dítě a správně líný rodič

Standardní

Přemýšlíte, co udělat, aby dítě mylo nádobí, nosilo vám snídani do postele a luxovalo? Prostě ho do všeho zapojte co nejdřív, nezakazujte mu dělat cokoli a pomáhat se vším. Chce to hodně trpělivosti, protože na začátku jim to nejde a spíš škoděj… Ale když to i vy berete jako zábavu a užíváte si to, i dítě to tak bude brát, a možná vás ještě bude prosit, zda by mohlo s něčím pomoct.

Pro dítě je dobré, když co nejdřív zjistí, že věci se samy neuklidí, nádobí samo neumeje, že prostě je to práce a dělají ji všichni. S malými předškolními dětmi je ale potřeba dělat vše společně. Vzít je za ruku a říct třeba: „Teď je potřeba uklidit kostičky do krabice, teď je doneseme do tvého pokoje a uložíme do šuplíku“. Vysvětlete dětem, že věci se dělají tak a tak a pak to s nima udělejte. Nebudete mít doma pecivály, co ležej u televize a nakrkle se na vás koukaj, když kolem šmírujete s luxem a chcete po nich, aby zvedli nohy, abyste to pod nima mohla vysát.

Je zajímavé, že čím primitivnější národy a podmínky při výchově dětí, tím víc děti pomáhají a pracují. V Africe asi nesedí děti u compu, zatímco maminka šůruje jejich hliněnou chatrč. Největší problémy to dělá nám v tzv. vyspělém světě. Kdysi to tak nebylo, třeba Josef Lada ve svém životopisu „Kronika mého života“ vzpomíná na dětství, které skončilo ve chvíli, kdy odložily děti plenku. Šup s nima ke kravám a dojit, šup s husama na pastvu, mazej prasatům dát žrádlo, pak do potoka pro vodu a pěšky denně celé kilometry do a ze školy. Nadávaly děti a volaly na linku bezpečí? Ne, bylo to pro ně normální. Našli si v tom svou poetiku, práce patřila k životu a byla i hrou.

Jak na to dnes? Buďte prostě chytře líný rodič

Ne, že byste nedělali nic, ale dělejte míň, ať zbyde prostor na práci i ratolestem. Chcete si číst? Tak si prostě po obědě, až společně  umejete nádobí, lehněte na gauč a čtěte si. Dítě si na to zvykne a už po vás nebude nic chtít. Chcete si přispat? Prostě nevylejzejte v sobotu a v neděli z postele, dokud se vám nebude chtít. Starší děti se nakonec o sebe postarají samy a možná vám časem i začnou dělat snídaně do postele.

Děti, kterým rodiče obrazně furt utírají zadek, se pak v dospělosti nedokážou samy o sebe postarat. Naučte své děti být soběstačnými a získejte pro sebe čas na věci, které vás baví. Zavedli jsme to doma a funguje to báječně. Dcera je nadšená, že je jako velká holka, a že může pomáhat v kuchyni se vším, uklízí nádobí z myčky, utírá prach, třídí odpad. Už se furt neptá, kde má tohle a kde tamto a ať to hned donesu, dojde si pro to sama. Když jí něco spadne, říkáme „Kdo to shodil, ten to sbírá“ a je to.

Neproste o pomoc, nerozkazujte, ať pomohou, když domácí práce budou normální věc, kterou všichni dělají bez díků a proseb, budou to tak brát i vaše děti a vy si budete moci o víkendu připsat, přečíst si pak noviny a dát si snídani, kterou vám připravilo vaše spokojené a samostatné dítě. Protože správně líný rodič má vždycky šikovnější dítě než ten, který doma udělá vše dřív, než se dítě vrátí ze školy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s