Vývoj dítěte od narození do roka (ve zkratce)

Standardní

Já jako malá, byla jsem celej náš syn Jáchym…:)

První rok v životě vašeho dítěte je největší fofr a vše se vyvíjí takovým tempem, až se nám tomu někdy nechce věřit. Tady je ve zkratce základ, který v tom kterém měsíci průměrný mimino ovládá, umí. Když to zrovna nedělá to vaše, hned se nevěšte, každý mimino má jinou rychlost a potřebuje na všechno svůj čas…

Mám i dlouho verzi pro každej měsíc, ale tu musím teprve zpracovat, až bude, hodim to sem.
1. měsíc

Dítě se adaptuje, moc neslyší, vnímá barvy i tvary, vidí k mámině tváři a vzhůru nohama, matku pozná čichem, reakce jsou reflexivní.
2. měsíc

Trochu ovládá ruce a nohy, snaží se zvedat hlavu, hraje si s rukama, spokojeně vrní, rozlišuje hlasy lidí, umí se usmát, přes den spí míň, v noci déle.

3. měsíc

Pohyby jsou plynulejší, dítě začíná pást koníčky, zkoumá si ruce, otáčí se na bok, fixuje věc očima, začíná broukat.

4. měsíc

Navazuje kontakt s okolím, ovládá hlavu, v lehu na bříšku sahá po věcech, otáčí se ze zad na bok a pak i na bříško, rozlišuje tváře a výrazy, pozná svoje lidi, usmívá se, žvatlá.

5. měsíc

Vydrží déle pást koníčky a chytat u toho věci, chytá si nohy rukama a strká je do pusy, aktivně zkoumá svět, začíná rozumět gestům a mimice, umí různé zvuky, miluje hračky.

6. měsíc

Hlasitě se směje, skoro nepláče, chce blízkost rodičů, reaguje na slova i jméno, myslí logicky, na bříšku zvedá zadeček, plazí se, začíná s příkrmy. RADA: mluvte na něj.

7. měsíc

Chce být samostatné, leze, zkouší si sedat, rozumí slovům i výzvám („Udělej paci-paci“ – tleská), staví se na čtyři, rozhoupá se, umí se stydět, drží flašku a dává ji k puse, rostou první zoubky, jí v jídelní židličce.

8. měsíc

Umí líp po čtyřech, nejistě sedí, bouchá o sebe věcmi, chápe vlastnosti věcí, říká ma-ma, ba-ba, zajímá se o své pohlavní orgány, nechce k cizím lidem. RADA: čas na první knihy.

9. měsíc

Hodně se plazí, přelézá a podlézá, staví se u nábytku, zvedne věc ze země, někdy sedí, používá předměty jako nástroje, má strach z cizích lidí, umí napodobovat, co děláte. RADA: začněte znakovat.

10. měsíc

Umí lézt na gauč, chodit podél nábytku, otvírá šuplíky, dává jednu věc do druhé, říká první slůvka, obejme rodiče, pohladí, první krůčky.

11. měsíc

Jsou tu další slůvka i zoubky a první boje o moc. Dítě zkoumá svět (byt), jí samo lžičkou, čmárá na papír. RADA: vhodné hračky (vkládačky, odrážedlo), určujte hranice, čtěte a prohlížejte knihy.

12. měsíc

Chodí, překračuje překážky, učí se lézt po schodech, rozumí větám, začíná mluvit, přemýšlí, vymýšlí, napodobuje, chápe dovolené a zakázané, miluje rytmus, je sobec (vše je moje, všichni jsou moji).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s