10 rad pro rodiče, kteří budou mít druhé dítě

Standardní
Kavčátka

Jáchym s Bertičkou

1. ZMĚNY DĚLEJTE V PŘEDSTIHU: neměnit nic až po porodu, ale změny spánkovýho režimu, spaní v jiný místnosti, školka, jesličky, to vše dělat co nejdřív před porodem druhýho mimi, aby to první dítě nemělo pocit, že kvůli sourozenci o něco přišlo a s ním že přišly změny.

2. KUPTE DÁREK OD MIMINKA: dobrá rada, která se mi vyplatila, do porodnice na tajnačku přinést nějaký fakt super dárek, který jako že staršímu sourozenci přinesl nový bráška či ségra, tak starší kus hned pojme pozitivně příchod sourozence, tedy aspoň u nás to vyšlo.

3. VYTÁHNĚTE STARÝ FOTKY: R+R (metoda Respektovat a být respektován) radí hodně nad miminkem vzpomínat na miminkovskou etapu života staršího kusu: „Když ty jsi, Bertičko byla tak malá jako je teď Jáchym, taky jsi nic neuměla a jen jsi plakala“, osvědčilo se nám i vytáhnout všechny fotky Bertičky, když byla maličká, a rádi si je prohlížíme, pak jí přestalo teprve vadit, jak se furt na Jáchymka culíme. Taky nám došlo, že na ni se musíme culit stejně. Žasli jsme nad prvním kusem a teď musíme žasnout nad oběma, důvod k úžasu se u každýho dítěte vždycky najde, nejsou roztomilá jen miminka.

4. BRZDĚTE ŤUŤUŇUŇU:  je asi dobré nerozplývat se nonstop nad krásou a inteligencí druhého dítěte nebo si to nechat na chvíle, kdy jste s ním sami, takové to všudypřítomné „ťuťuňuňu“ nedělá staršímu sourozenci asi dobře, my tedy i brzdili lidi kolem, aby to nedělali v přítomnosti Berty, aby se necejtila jako druhý kolo u vozu.

5. NECHTE JE SPOLU HRÁT: pokud nechcete vrazit klín mezi obě děti, je dobré je nechat si spolu hrát, jen hlídat, aby nešlo o život, ale nezakazovat staršímu, aby si hrál s malým, a učit je, co s ním může dělat a co ne, když bude miminko zakázané zboží, může staršího brášku či ségru přestat bavit, lepší je přiblížit staršímu dítěti vše, jak to s miminky chodí, co umějí, proč se s nimi musí opatrně zacházet, ukázat, kde mají fontanelu a vysvětlit, proč se do ní nesmějí uhodit, a prostě do všeho starší dítě zapojovat, možná se budete stejně jako já divit, jak brzy si spolu vystačí sami a jaká je ze staršího dítěte chůvička.

6. MLUVTE NA OBA STEJNĚ: musím se hlídat, abych starší dítě neokřikovala furt, hlavně ze začátku jsem na starší mluvila furt nasraně a na miminko jsem ťuťuňuňovala… Ale to je špatně, snažíme se na obě mluvit stejně a projevovat jim stejně i city a už se to po pár měsících společného soužití daří.

7. DENNĚ 20 MINUT SE STARŠÍM DÍTĚTEM: rada od mojí ségry, alespoň 20 minut denně si hrajte jen a jen s tím starším dítětem, ale aby tam mladší nebylo slyšet ani vidět, prostě aspoň chvilku buďte každý den jen s tím starším tak, jak na to bylo dosud zvyklé. Vždyť hlavně pro něj je to neskutečná změna nemít vás jen pro sebe ale muset se o vás dělit… Neukradněte mu to, na co bylo zvyklé…

8. PROGRAM PRO STARŠÍ DÍTĚ: nepřizpůsobujte program jen miminku, ale udělejte si i výlet, který bude hlavně pro starší dítě, miminu je to stejně jedno, na co kouká z kočárku, ale starší dítě hlavně potřebuje zážitky, dávám si pozor i na to, abych v mobilu na tapetě neměla jen jedno dítě, ale aby na fotkách byly obrázky obou, abych prostě nijak nestranila jednomu či druhému, Jáchymovi to nevadí, je mrně, ale tohle je kvůli Bertě.

9. HODNĚ SRANDY: užívejte si hodně srandy všichni na valný hromadě, aspoň my se snažíme smát se co nejvíc dohromady, vymýšlet legrácky, kterým se zasmějem všichni včetně miminka, a prostě milujeme celorodinný tlemení.

10. NENUŤE JE MILOVAT SE: starší Bertičce říkám, že nemusí brášku milovat, že jsem šťastná, když vidím, jak se mají rádi, ale do lásky ji nenutíme, a ona furt vykřikuje, jak ho miluje, a na první víkend, kam jela bez něj, si vzala jeho fotku a prej ji tam pusinkovala… Ale není to povinnost, jen když se k němu chová hrubě nebo je zlá, tak jí podle R+R vysvětlím, proč je to špatně a jak by se to dalo říct jinak, no a když mu jde vo kejhák, prostě zasáhnu fyzicky i slovně pak.

Stejně je to pro starší dítě těžký, bylo na výslunní a najednou do bytu přijde mimino, který jen prdí, řve, jí a spí a všichni jsou z něj v 7. nebi. Často se stává, že tedy stejným způsobem chce zaujmout i starší kus a taky začne jen řvát, prdět, cucat dudlík a dělat si do plínek, ale když s ním o tom budete správně mluvit, přejde ho to. Žádnej učenej z nebe nespad, takže prostě hledejte cestu, jak si užít fajn rodinu i ve čtyřech.

Nám se to na začátku celkem vše ideálně dařilo, tak jsme usnuli na vavřínech a po půl roce se s naší tříletou Bertičkou nedalo vydržet, až jsem skončila v poradně u psychoušky. Chtěla jsem tam přijít s Bertou, aby mi s ní mozkodlabka poradila, ale říkala mi, že vyřeší mě a dcera se pak vyřeší sama… Že je prej klasika, že půl roku po narození sourozence, když se rodičům daří udržet dobré vztahy a nepoštvat starší dítě proti miminku, lidi usnou na vavřínech a polevěj, a pak se teprve starší dítě začne stavět na zadní. Prej je klasika, že přestane kakat, začne se počůrávat, chce zpátky dudlík, odmlouvá, venku utíká, neposlouchá apod… Prostě začne křičet, že chce to, co mu mimino ukradlo, co mu rodiče dřív dávali a teď mu to odpírají…

Tak teď řeším sebe a dcera je lepší. No a valných smíchových hromad máme doma najednou habaděj. Přestala jsem se tolik honit s úklidem, vařením, prací a víc kravim se svejma dětma… Místo toho, abych se na ně uvnitř zlobila, že nemůžu ven, těším se z hospody domů, až se s nima pomuchlám.

A to je poslední a nejdůležitější rada: nezlobte se na děti, že vám ukradly život, daly vám totiž nový, který byste si mohli užívat, ale chce to si to všechno srovnat správně v hlavě. Když nechám program na dětech, děláme sice samý píčoviny, ale sranda u toho je k popukání, a i když mám doma binec, není nic uvařeno a práce stojí, když mě večer bolí bránice od smíchu, vím, že jsem nemohla posilovat líp.

Podle R+R se smíchem a hezkejma chvilkama ukládá na tzv. „citové konto“, čím víc na něm máte, tím víc vydrží dítě chvilky, kdy rodičům ujedou nervy, kdy nemají dobrou náladu, kdy se třeba jejich vztek obrátí i proti dítěti. Takže se snažíme ukládat každej den, aby se naše děti cejtily v bezpečí v našem malém vesmíru za dveřmi našeho bytu i venku v tom nebezpečným světě.

Máte -li někdo další dobré rady, které se vám osvědčily v praxi, sem s nimi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s