Vši: jak se jich zbavit a jak je nedostat

Standardní
vsi nazory cz

Zdroj: vsi.nazory.cz

Vši. Stačí to slovo a už se drbete, že? Zažila jsem je s dětmi jen 2 x, ale poprvé jsme s tímto parazitem bojovali 21 dní. Stálo to hodně peněz a nervů. Šampóny nestačily, museli jsme ručně vybírat hnidy, všechno vyprat a po týdnu zas a pak znovu. V tomhle článku je vše, co jsem původně o boji proti vším dala za pomoci podobně smutně zkušených matek dohromady. Teď mám ale řešení a o něm se dočtete víc v tomto článku: Všivácký Termiátor: jak se zbavit vší bez praní, vybírání hnid a chemie (odkaz zde).

Obsah:

 • 1.Wikipedické info o vších
 • 2.Jak zjistit, má-li vaše dítě vši a jak si to ověřit
 • 3.Jak vším předcházet
 • 4.Jak se vší zbavit (Péče o domácnost, Péče o vlasy)
 • 5.Jaké přípravky na odstraněnní vší používat
 • 6.13 všivých mýtů

Zdroj: roteirokids.com.br

Wikipedické info o vších:

 • veš dětská (Pediculus capitis) je cizopasný hmyz žijící v lidských vlasech, kde saje krev
 • zdržuje se výhradně na hlavě, zatímco příbuzné druhy, jako je veš muňka („filcka“), cizopasí níž…
 • velikost dospělé vši dětské je asi 3 mm, její ranné stádium „HNIDA“ vypadá jako hnědé vajíčko přichycené na vlasu
 • veš má ploché tělo a malou hlavu, oči jsou značně redukovány, krátké silné nohy slouží k přichycení na chlup hostitele, jsou zakončené jedním srpovitým drápkem, proti kterému vyrůstá na holeni palcovitý výrůstek, tímto způsobem vytváří „kleště“ jimiž se veš pevně drží vlasu u jeho kořene
 • dospělá veš saje krev 4–5x denně, samice žijí maximálně měsíc, během kterého naklade až 50 vajíček (hnid), samci žijí o něco kratší dobu
 • hnidy, které veš přilepuje na vlasy, jsou na horním pólu opatřená víčkem, za 7–11 dní praskne horní konec vajíčka a vylíhne se nymfa, která se celkem 3× svléká, po každém svlékání saje krev a za 8 dní dospívá
 • pokud veš nenajde svého hostitele, po pár hodinách ztrácí schopnost sání krve v důsledku dehydratace a podchlazení, stačí na 24 hodin odstavit vše, kde by vši mohly být, a je po nich, nemusíte to prát, převařovat ani mrazit (info od parazitologa)
 • napadení vší dětskou je onemocnění, které se označuje jako pedikulóza
 • vší kousnutí hodně svědí, protože veš vypustí do hlavy po kousnutí „svědivou“ látku, která zabrání srážení krve, aby mohla lépe sát, člověk, který má ve vlasech vši, může mít dokonce zvětšené mízní uzliny na krku a v týle
 • tento parazit není přenašečem závažných chorob, jeho výskyt je však nepříjemnou záležitostí, místa napadená vší dětskou (oblast hlavy) nepříjemně svědí a často dochází k dermatitidě, v extrémních případech dochází k vypadávání vlasů popřípadě k alergickým reakcím na vší trus, který je vetřen do drobných poranění
 • žije na celém světě zejména v dětských kolektivech, a to i ve vyspělých státech

Zdroj: jaknavsi blog cz

JAK ZJISTIT, MÁ-LI VAŠE DÍTĚ VŠI :
Při běžném hledání ve vlasech vši vidět nejsou (pokud tam nejsou již déle a není jich opravdu hodně či zde nejsou hnidy).

 • děti bývají neklidné, ospalé, nepozorné a často se drbou na hlavě
 • na pokožce hlavy se mohou objevit boláky a rozedřená místa
 • někdy je hlava lechtá, jak vši prolézají po hlavě, hlavně večer po uložení do postele

JAK SI PODEZŘENÍ OVĚŘIT?

1.metoda: vlasy se  musí minimálně 3 minuty pečlivě vyčesávat všiváčkem (nebo jiným hodně hustým hřebenem, všiváček se dá koupit v lékárně), a to  v předklonu nad velkým bílým papírem (např. 50×50 cm), na kterém jsou pak případné pohybující se vši dobře vidět. Občas jsou tak maličké, že nejsou na první pohled patrné, proto je třeba hledat velmi pečlivě a na dobře osvětleném místě (popř. si na papír svítit baterkou a koukat přes lupu). Hřeben táhneme ve vlasech směrem od temene hlavy dopředu, opatrně, avšak těsně při pokožce. Velmi důležité jsou partie za ušima a na temeni hlavy, kde vši bývají nejčastěji. Vyčesané vši padají na papír nebo zůstávají na hřebeni, proto se i ten musí pečlivě zkontrolovat.

2.metoda: dát na mokré vlasy kondicionér či balzám na vlasy, a po té je vyčesávat všiváčkem, který se průběžně otírá do papírového kapesníku, na němž jsou pak případné vši dobře vidět. Běžný šampón moc pění, ale balzám téměř vůbec, a jak jsou po něm vlasy kluzké, tak se vši nedokážou při česání v hlavě udržet a člověk je snadno vyčeše.

klubmorcat ceJAK VŠÍM PŘEDCHÁZET:

 • jako prevenci (když víte, že se vši ve škole vyskytly) je dobré dávat každé ráno dětem do vlasů přírodní přípravek Quit Nits Spray či pět kapek levandulového či Tea Trea oleje, protože těmto vůním se vši vyhýbají
 • „domácí repelent“: šampón proti lupům smíchaný s Tea Trea olejem (nechat alespoň 10 min působit a mýt vlasy po třech dnech), obecně Tea Trea vším nevoní
 • u chlapců velmi pomáhá, když jsou ostříhaní úplně nakrátko a u dívek, když mají kratší vlasy či dlouhé nosí v copu či drdolu (ne rozpuštěné)
 • důležité je děti často pečlivě prohlížet a všímat si, zdali se neškrábou na hlavě

Moje maminátorská výbava

JAK SE VŠÍ ZBAVIT:
PÉČE O DOMÁCNOST: Kromě použití šampónu dle instrukcí v příbalovém letáku je důležité eliminovat možnou přítomnost vší či hnid na veškerých textilních výrobcích, se kterými mohla přijít hlava dítěte do styku (postel a povlečení, sedací souprava, koberce, “plyšáci”, čepice, šály, oblečení atd….). Vše, u čeho to prací symboly dovolí, je třeba vyprat při teplotě 60°C a výrobky, u kterých tato teplota povolená není, je třeba buď pečlivě vyžehlit či dát na 24 – 48 hodin do mrazáku při teplotě od -15 °C do -18 °C (je-li v zimě velký mráz, lze dát oblečení samozřejmě např. na balkón). Mráz zabije vši i případné hnidy. 

Info od parazitologa: veš je bez žrádla po pár hodinách grogy, stačí na 24 hodin vše, s čím mohla přijít do styku, nechat dál od lidských hlav, a je to prej v cajku, což je boží zpráva.  

Pokud se tento postup nedodrží, může se z hnidy (např. na polštáři) několik dní po odstranění vší z vlasů vylíhnout nová veš, dostat se někomu z rodiny do vlasů, a tím se celý koloběh rozjede znovu. Dekontaminaci neomyvatelných předmětů provádějte tak, že je umístíte do plastového sáčku a uložíte nejméně na 3 týdny při pokojové teplotě nebo na 24 – 48 hodin při teplotách od -15 °C do -18 °C do mrazničky.
 Předměty přicházející do styku s vlasy (hřebeny, kartáče) je nutné ponořit na min. 10 minut do vařící vody. Důkladně vysajte koberce, podlahy a čalounění a sáček z vysavače ihned zlikvidujte. Máte-li doma psa, použijte na něj odvšivovací přípravek určený pro psy. Vši sice v psí srsti nemohou klást hnidy, ale nějakou dobu tam přežijí (a mohou se později při styku s člověkem opět dostat zpět do vlasů).

rodicum cz

Tenhle brutál je foto morčete, u člověka by to snad tak daleko nemohlo dojít… Zdroj: rodicum.cz

PÉČE O VLASY: V dalším mém článku o vších se dočtete o kouzelném všiváčku, který bez speciálních šampónů vyčeše i hnidy, otestovala jsem a funguje to i na minihnidy, které bych vlastním okem neviděla.

Šampón se musí použít dvakrát: při prvním použití se zahubí vši, ale hnidy jej mohou přežít, proto se musí aplikace šampónu opakovat po 8 až 10 dnech (druhá aplikace zničí vši vylíhnuté po aplikaci první). I po druhé aplikaci šampónu je třeba opět vyprat veškeré lůžkoviny, čepice atd.! Po každé aplikaci šampónu je důležité pečlivě vyčesávat všiváčkem mrtvé vši a příp. hnidy (nejlépe opakovaně – několik dní po sobě).

Velmi účinné, ale bohužel i náročné, je závěrečné odstraňování zbylých hnid prsty (postupně po jedné), protože všiváček nikdy neodstraní všechny. Hnidy se nejlépe vyčesávají všiváčkem z vlasů, které se výrazně zkrátí či z dlouhých vlasů ošetřených balzámem pro snadné rozčesávání. Vlasy musejí být vlhké a kluzké, jinak mezi nimi bude veš kličkovat a nechytnete ji. Po vyčesávání je třeba dítě převléci do čistého oblečení a oblečení, které mělo při vyčesávání na sobě a okolí místa, kde vyčesávání proběhlo, ošetřit dle výše uvedených pokynů! Vyčesávání lze též provést během koupele ve vaně (pak stačí jen dítě i vanu pečlivě umýt).

Při nedodržení výše uvedeného postupu je předchozí námaha marná a vše se může opakovat od začátku!!!

Živé hnidy bývají přímo u vlasového kořínku, zatímco hnidy, které jsou na vlasech dále než 1 cm od pokožky hlavy, již bývají mrtvé. Jak poznáte živou hnidu? Hlavně tak, že pokud ji zmáčknete mezi prsty, „lupne“. Pro odstranění hnid můžete zkusit i zábal ze dvou dílů francovky a jednoho dílu glycerinu (obojí koupíte v lékárně). Roztok naneste na vlasy, zabalte igelitem a po půl hodině vyčešte hustým hřebenem a ručně odstraňte zbývající hnidy.

Info do škol a školek:

Vždy bychom měli informovat školy či školky, kam postižené dítě chodí, aby učitelky řekli ostatním rodičům, že se tenhle problém vyskytl, a že mají dětem hlavy prohlídnout. Bohužel prý třeba u nás ve školce zákon zakazuje učitelkám, aby dětem samy hlavy kontrolovaly a třeba je poslaly domů, když uvidí, že jsou zavšivené až na půdu… Stejně důležité je také při výskytu vší pečlivě prohlédnout všechny členy domácnosti.

vešJAKÉ PŘÍPRAVKY NA ODSTRANĚNÍ VŠÍ POUŽÍVAT
Účinné jsou tyto přípravky:

-po otestování bych dnes už poradila jedině kouzelný všiváček z Argentiny Nit Free Terminator z Bezvší.cz (odkaz zde)

 • Parasidose
 • Pedicul Hermal
 • Effective od firmy Barny’s
 • Diffusil Care (popř. Diffusil H Forte)
 • tyto šampóny naopak téměř neúčinkují: Liquido Duo X a veškeré přípravky z řady Paranit
 • některé šampóny musí být na hlavě např. 12 hodin, u jiných stačí pouhých 15 minut a přípravek musí být vhodný pro danou věkovou kategorii

13 VŠIVÝCH MÝTŮ:

 • 1.Přípravky proti vším zničí dětem vlasy (nezničí, jedná se o pověru, tedy pokud nepoužijete třeba petrolej jako naše babičky, jinak dnešní přípravky jsou k vlasům velmi šetrné a použije-li se po nich kondicionér, vlasy jsou opět krásně lesklé)
 • 2.Vši a hnidy stačí vyčesat bez použití vhodného šampónu (holý nesmysl, stačí jedna hnida, která tam zbude, a vše jede nanovo, a všechny hnidy nevyčeše ani mikrochirurg, možná se právě díky rodičům, kteří tomu věří, nemůžou některé školy vší zbavit)
 • 3.Chytnou je jen špindíry (blbost, může je chytnout každej, ale špindíry, co to neřešej a neodvšivujou, můžou bejt neustálým zdrojem nákazy)
 • 4.Kdo má barvenou hlavu, je nechytne (často ne a někdy klidně ano, není to pravidlo,  nemusí se jich bát jen holohlaví a lidé s ultrakrátkými vlasy, na kterých se parazit neudrží)
 • 5.Žijí jen, když je venku teplo (není to pravda, nezáleží jim na počasí)
 • 6.V oblečení a na nábytku veš zemře (ale ne, žije 24 hodin na čemkoli, takže když se k tomu přiblíží něčí hlava, prostě jen přesedne a saje zas dál)
 • 7.Umí přeskočit z hlavy na hlavu (blbost, není to letec, ale umí přelézt, takže z hřebenu zavšiveného člověka přeleze při česání na kohokoli dalšího nebo když mají lidi hlavy u sebe, umí utíkat i před hřebenem, že nejste sto ji vidět, chytit)
 • 8.Stačí na ni mejdlo, horká voda nebo petrolej (tomu už dneska snad nevěřej ani naše babičky, veš to spíš jen rozesměje, nevadí jí voda slaná, chlorovaná ani horká, no a petrolej? Hnus, to na hlavu nepatří)
 • 9.Výborně jsou psí odvšivovací šampóny (doktoři říkají ne, spousta mejch známejch psí šampóny používá a nemůže si je vynachválit)
 • 10.Vlasy se musejí ostříhat úplně nakrátko (blbost, když vyberete všechny hnidy, nic se stříhat nemusí)
 • 11. Veš dětská na dospělé nejde (to je asi jako s tou blechou psí, co na člověka nejde… Ale jde)
 • 12.Přenáší nebezpečné choroby (u nás prej ne)
 • 13.Může přelézt i jinam po těle (ne, žije jen na hlavě, její ségra veš šatní zas třeba v kalhotkách a další veška zvaná „muňka“ či lidově „filcka“ u genitálií, ve vousech i obočí)

 

Advertisement

16 responses »

 1. Kamarád Petr mi poslal odkaz z netu (http://civilizace2.blog.cz/1404/jak-se-zbavit-vsi), kde je nejjednodušší rada, jak se zbavit vší. U nás doma vši nebyly, takže až je někdo z vás bude doma hubit, zkuzte a písněte mi, zda tato superjednoduchá metoda fachá.

  „Tato metoda je zcela spolehlivá a bezpečná, mám ji několikrát úspěšně vyzkoušenou. Má velikou výhodu oproti insekticidům. Veš si na ni nemůže vypěstovat rezistenci, jako to dělá na přípravky, které se za významnou částku prodávají v lékárnách. My totiž vši udusíme. Proti dušení je živý tvor rezistentní jen těžko. Pořídíme si nějaké tělové mléko. Já ráda používám mléko z Alberta značky Shelley cocoa butter, vidíte ho na obrázku. Ale myslím, že to je dost jedno. Neumím si představit, že by zrovna tenhle výrobek náhodou obsahoval látky, které hubí vši. Tímhle mlékem pečlivě a bohatě namažeme hlavu a ještě promasírujeme, aby se dostalo opravdu všude. Uvážeme šátek a necháme působit nejméně 5 hodin, ale nejlépe celou noc. Tělové mléko zřejmě ucpe vši dýchací otvory a tak je po ní. Hlavu si pak bez problémů umyjeme šampónem. Vlasy jsou krásně hebké, voňavé a jako bonus jsme se krásně zbavili případných lupů. A vyhnuli jsme se jak zbytečným výdajům, tak i chemii. Proceduru zopakujeme ještě třikrát po pěti dnech, kdyby to nějaké hnidy přece jen přežily (to je stejné, jako u přípravků z lékárny). Skalní vyznavači přírodního stylu života mohou použít smetanu, kterou je před použitím potřeba našlehat, aby nestékala, až ji budou patlat na hlavu a nechají působit jen 5 až 6 hodin. Sama jsem tohle nezkoušela. Myslím, že pak bude třeba hlavu mýt déle, abychom se zbavili mastnoty.“

 2. Děti se mi vrátily z tábora a obě samozřejmě přivezly domů i nezvané návštěvníky. Ihned jsem běžela do lékárny, kde mi bylo doporučeno Liqudo Duo Forte… jedná se o šampon proti vším a sérum na vlasy, které je k tomuto šampónu zdarma. Vší jsme se zbavili opravdu rychle, takže všem maminkám doporučuji.

  • Děkujem za tip:) I když téměř totožný přípravek „Liquido Duo X a veškeré přípravky z řady Paranit“ mi testovači zcela pohanili, že to nefunguje. Snad nejste prodejce tohoto výrobku:) Když s ním někdo další bude mít dobrou zkušenost, písněte mi, ať víme, co je prověřený. Vši jsou jeden z nejčtenějších článků, takže asi řáděj všude… Je tedy dobré vědět, jak se jich zbavit.

   • Děti mi v průběhu loňského roku přinesly ze školy vši 3x. Použili jsme „10 minutový“ Paranti a vždy báječně fungoval, po kontrolních vyčesáváních jsme další vši nenašli. Opakovali jsme umytí po 8 dnech a vše OK. Takže nevím jako komu, ale nám Paranit fungoval. Samozřejmostí je vyprat veškeré oblečení a dát pokojíček do karantény minimálně na 48 hodin, naštěstí bydlíme v rodinném domě, takže děti mohou spát v jiném pokoji. Také je zákaz vstupu na sedací soupravu, i když ji pečlivě vyluxuji. Tento postu se nám osvědčil. Máme pak vždy pokoj, dokud si děti nedonesou dáreček ze školy.
    Je pravda, že jednou jsem omylem objednala Paranit sensitiv, který musí být ve vlasech přes noc, v nouzi jsem jej použila a ten moc nezabral. Vší pouze ubylo, v tomto případě by bylo účinnější i pouhé vyčesávání.
    Mohu tedy doporučit jen Paranit co se dává do suchých vlasů, nechá 10 minut působit pak se napění a opláchne.

 3. Tak já se teda taky přikláním k Daniele. Liquido Forte jsme taky vyzkoušeli a musím říct, že je to jen jeden z mnoha přípravků, který nám opravdu pomohl, samotná aplikace je jednoduchá, ale to vyčesávání pak, připadala jsem si jako opice, která vybírá blechy 😀

 4. Pingback: Maminátor slaví 2 roky | Maminátor

 5. Pingback: Veš dětská na člověka nejde aneb 13 všivých mýtů | Maminátor

 6. My se taky zbavili vší díky liquido duo….doporučila mi ho kámoška a musím říct že fakt pomohl.

 7. nemohu se vší zbavit uz me z toho všeho bolí hla skouseli jsme všechno jak šampony tak i domaci zpusoby my uz fakt nevíme

 8. Dneska je k dostání přípravků opravdu hodně, chce to buď vyzkoušet, co pomůže nebo si projít internet a recenze a rozhodovat se podle toho nebo aspoň já jsem to tak dělala.

 9. Nám liquido bohužel neúčinkovalo, nevím z jakého důvodu, na každého zřejmě působí něco jiného, ale naštěstí nám v lékárně doporučili elimax. Dceři jsem s ním umyla dvakrát hlavu a bylo po vších.

 10. Co jsem se dívala tak na elimax jsou hodně dobré recenze .. a vy máte Míšo odzoušenou tu jejich vodičku nebo šampon ?

 11. Pingback: Všivácký Terminator: jak se zbavit vší bez chemie | Maminátor

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s