Taky vám dítě utíká?

Standardní

U přírodních národů i zvířat se mláďata drží u svých rodičů a nenapadlo by je utíkat. Kdežto naše mláďata kolem roku, dvou zdrhají do všech stran a maminky se potěj, jak je honěj. Není tu něco špatně? Podle Jean Liedloffové, autorky známé knihy Koncept kontinua, která studovala život venezuelských Indiánů, je to důkazem toho, že jsme naše děti odtrhli od přirozenosti.

„Jedním z nejpodivnějších důsledků ztráty víry v kontinuum je schopnost dospělých přimět děti, aby jim utíkaly,“ píše Jean ve strhující knížce, kterou napsala během studování života venezuelských Indiánů. „Srdci malého dítěte v neznámém prostředí není nic bližšího než zůstat u mámy. Všichni naši příbuzní savci, ale i jiná zvířata, se chovají podobně. Mládě následuje matku – je to v jeho nejlepším zájmu. Yequánské děcko by ani nenapadlo zatoulat se na lesní stezce od matky, protože ta se neohlíží, aby kontrolovala, jestli jde dítě za ní.“

Děti na útěku jsme si vychovali my v moderním světě. Bereme je tam, kde jim neustále hrozí nebezpečí (kolem silnic, psích výkalů, rybníků, cyklostezek) a my je chceme chránit. To je ten kámen úrazu. Nebezpečí aut ale dítě dlouho nechápe, takže v tomto případě na něj holt musíme dávat pozor. Ale i na loukách a v parcích nám děti utíkají, zatímco indiánským matkám ne. Proč?

My ztrácíme instinkty, naše děti taky. Místo na zádech je vozíme v kočárcích, místo v naší náručí spí v postýlkách, oddalujeme se sami sobě i přírodě. U silnic, tramvajových tratí a v parcích plných psích hoven je samozřejmě těžké dítě jen tak vypustit, ale na loukách a ve volné přírodě to jde a věřte mi, že jakmile dítě přestanete hlídat a jdete si svou cestou, ono jde za vámi. A spokojenější budete oba.

Já to tak taky s utíkací dcerou dělala, u kolejí, silnic a cyklostezek jela v kočárku, kde to pak ale šlo, tam štrádovala pěšky. Ségra má kamarádku, která má několik dětí a nikdy na ně nečeká, ani na Václaváku, kde se jí teda nějaký to dítě prej i ztratilo, ale jinak se jí držej a ona prostě jde. To bych nedala, ale je to zajímavej přístup. Protože dítě je hravý, a když za ním matka furt běhá, je to pro něj hra, a přemejšlí, jak ji víc pobavit, jak ji víc prohnat, aby byla legranda zabřichosepopadající. Tak se pak dítě nedívá před sebe, ale sleduje honícího psa za sebou a může do něčeho narazit, spadnout pod auto, do řeky apod.

R+R (metoda komunikace s dětmi zvaná Respektovat a být respektován-odkaz zde) doporučuje „připravené prostředí“, tj. prostor i čas dítěti připravit a pak minimalizujete možnost, že budete všici nasratí a den se nepovede. Jako třeba, že když spěcháte a chcete mermomocí bejt tam a tam na čas a ještě cestou obtelefonovat známé a vyřídit nějakej ten nákup, dá se vlastně dopředu čekat neúspěch, plačící dítě, špatnou náladu, matku, které její plány nevyjdou, a vyleje si zlost na děcku. Takže když s dítkem chcete trávit čas v pomalejším tempu a jdete jen tak, můžete zabočit tam, kam dítě chce jít, a třeba tam najdete něco moc zajímavýho, co byste jinak neviděli.

Sebebonz na závěr
Píšu, píšu a nevidím si do huby, jak já se naběhala za dcerou, synovi je teď rok a jsem hodně, hodně zvědavá, jestli se podle vlastních chytrých rad z tohoto článku budu schopná řídit… Nebo jestli zas denně propotím tři trička při sprintech, skocích do dálky, vody, pod auta, přes koleje apod. Jsem chytrá jak rádio, ale jen teoreticky… Nebojte holky, i moje dítě furt utíkalo a podobný články píšu až v době, kdy je větší a můžu machrovat… Ale přeci bych nepsala blog o všech svých neúspěších a prohrách zvanej třeba „SRAČKOMATKA“, to by nikdo nečet. Tak se tu chlubím každým dílčím úspěchem nebo radím finty a postupy, který se sama taky zatím jen snažím aplikovat ve vlastním maminátorským životě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s