Manduca: geniální nosítko od narození do předškolních let

Standardní

Manduca je pro miminka od narození až do 20 kg, vyrábí se v celé řadě barev, můžete si k ní dokoupit různé doplňky, pasuje malým i velkých rodičům.
Zdroj: manduca.cz

OBSAH:

 1. Nosítko Manduca – údaje výrobce
 2. Nevýhody šátkování
 3. Místo šátku nosím Manducu
 4. Manduca si drží svou cenu
 5. Nosím v ní i 4letou dceru

Nosítko Manduca – údaje výrobce (odkaz na eshop zde)

 • unese 3,5 – 20 kg (tolik neunesou mnohá jiná nosítka, umožňuje nosit i předškolní dítě)
 • je navržena v Německu ve spolupráci s fyzioterapeuty, dětskými lékaři a specialisty na nošení dětí
 • novorozenecká vložka pro nošení od narození je součásti nosítka
 • hlavičku většího spícího dítěte fixuje kapuce, která je schována v přední části nosítka.
 • je vyrobena z přírodních materiálu, barvena šetrnými netoxickými barvami
 • respektuje požadavky na zdravé a ergonomické nošení, zajišťuje korektní M pozici končetin (v lékařské terminologii známe jako „žabí pozice“), která prospívá vývoji kyčelních kloubů
 • ergonomické nosítko, které bude Vaše dítě provázet od narození do předškolního věku, díky důmyslnému konstrukčnímu řešení lze dítě v Manduce nosit na břiše, na boku a na zádech (videa, jak dítě do Manducy dát, jsou zde)
 • speciálně tvarovaný bederní pás společně s ramenními popruhy dokonale rozkládají váhu neseného dítěte mezi bedra, záda a ramena, ramenní popruhy, jejichž délku lze snadno upravit na třech místech zaručují dobrou přizpůsobitelnost nosítka i pro osoby velmi rozdílného vzrůstu a konstituce, při nošení na břiše můžete překřížit popruhy na zádech, což přináší pohodlí zejména osobám s úzkými rameny, všechny spony nosítka jsou vypodloženy, tak aby nikde netlačily

  Kámoška Lůca s dcerou Jůlinkou, Lůca mě na Manducu přivedla, v zimě se může oblíct i dítě a do Manducy se přes to vejde

Před prvním porodem jsem si přečetla knížku Koncept Kontinua Jean Liedloffové a změnilo mi to pohled na svět miminek. Pochopila jsem, že je musíme mít od narození co nejblíž k tělu, neodkládat je, nenechat je vyplakat, nenechávat je samotné. Před přečtením téhle knížky jsem měla v plánu se po porodu pořádně vyspat a mimino co nejvíc dávat sestrám, abych měla klid. Po přečtení Konceptu Kontinua jsem po porodu okamžitě požádala o „ROOMING“=pokojování (máte dítě stále u sebe v pokoji, anglicky pokoj je ROOM), pak jsem si hned pořídila šátek a začala šátkovat. Ale nějak mi nikdy pořádně nevyhovoval…

Kásná knížka, která změnila můj pohled na tělesnou blízkost dítěte a rodičů. I když teda mohla by být o polovinu kratší:)

Nevýhody šátkování

Dokázala jsem si dítě uvázat jen vepředu nebo na bok, na záda se mi to nikdy nepovedlo. Taky jsem často vláčela konce šátku po zemi v blátě, loužích, špatně utahovala uzle, nevychytala pevnost úvazu, muž si šátek neuměl už vůbec uvázat. Jít do kurzu vázání šátků mi přišlo blbý, taky mě naše první dítě tížilo a neměla jsem kondičku. Přesto jsem dceru Bertu v šátku nosívala a třeba na nákupech to bylo super, neječela v obchodě a já v klidu nakupovala.

Doma jsem ji nosila v šátku při úklidu, vaření, práci, když plakala a nebyla k utišení. Jenže Berta se narodila v prosinci, takže byla dlouho zima a já neměla jedinou bundu či kabát, který bych mohla oblíct přes šátek, když jsem šla ven. Existují bundy s vložnými částmi, které dokonale pasují na vás i miminko, ať už ho máte vepředu či vzadu, ale stojí tolik, že jsem na to neměla. Měla jsem jiné priority, za co utrácet. Takže prostě šátek mi utek a už jsem v něm pak nefrčela.

Já se synem Jáchymem v dubnu na vejletě v Srbsku (u Karlštejna), Jáchymovi byl necelej rok, vážil asi 10 kg.

Místo šátku nosím Manducu

S druhým dítětem jsem se k němu chtěla vrátit, ale zase mě odradilo to složité vázání na záda, moje velká prsa mi jako zátěž stačila, nechtěla jsem si dopředu dávat ani gram navíc (natož syna Jáchyma, kterej už po porodu vážil skoro 4,5 kg). Kámoška Lůca, která nosila svou holčičku skoro neustále v šátku, mi poradila výborné ergonomické nosítko zvané Manduca, že do něj sama prej taky půjde a hafo kamarádek kolem ní prý skončilo u Manducy.

Holky, co jezděj do přírody, lezou po skalách, i když nedávno porodily, prostě se toho nebojej a mimina chtěj mít všude s sebou. Takže Manduca? Hned jsem začala pátrat, za kolik je a tak.  Je to ten druh zobží, který si udržuje svou cenu, nové stojí třeba 2400-3000, jakkoli staré z druhé ruky skoro neseženete pod 2000. To celkem jasně naznačuje, že Manducy jsou hodně nezničitelné a že jsou kvalitní.

Při červnových pražských povodních jsme se byli podívat z mostu na tu spoušť, chcalo, čekaly nás schody, já měla foťák a chtěla fotit, Manduca byla ideální řešení. Manžel Martin se mohl starat o oba kusy a já mohla „jen“ držet deštník a fotit.

Manduca si drží svou cenu

Ulovila jsem jednu za 1700 a miluju ji. Kdykoli byl malej k neutišení nebo kdykoli jsem musela poslouchat dabljekot obou našich dětí, hodila jsem si malýho (třeba i 7 kg) Jáchyma na záda a byl klid. Mohla jsem nakrmit či pohrát si s Bertou, uvařit večeři. Jáchym se na zádech uklidnil, často tam usnul, ale nikdy neplakal. Prostě Manduca mi doma pomáhala zažehant krize. Díky Manduce jsem mohla pracovat, když byla Berta ve školce. Jáchym šel na záda a já si sedla ke compu a dělala. I venku se často šikla, když byl malej k neutišení někde na hřišti, při vyzvedávání Berty ve školce, v MHD. No a můj vysoký muž si ji umí sám v pohodě nandat, takže na vejletech nosívá on. V šátku jsem nosila jen já.

Nosím v ní i 4letou dceru

Nakonec jsem ji začala používat i na nošení Berty, třeba když jsme fandily mému muži při půlmaratonu. Nechtěla jsem tahat kočár, tak jsem nechala Jáchyma u mojí mamky a vzala Bertu a Manducu do batůžku. Kolem poledne na Bertu přišel spáneček, hodila jsem si ji na záda, batoh dopředu a za chvíli už chrupčila. To jí bylo 3,5 roku pryč a vážila asi 12 kg. Nosím ji v Manduce dodnes, naposledy nedávno na branickém jarmarku, kde jsem chtěla zůstat až na večerní koncert Support Lesbiens (dnes už jen Portles). Jenže Bertě se chtělo spát, šla tedy na záda a usnula, probudila se až v kotli na koncertě. Moc si to užila, měla prej voči jako sova vykulený, říkali lidi kolem. O tom, že se vzbudila, mě informovali kamarádi slovy „batoh se ti probudil“. Kámoši tam měli podobně starou dceru a tahali ji v náručí a byli z toho zmožení. Dost mi Manducu záviděli.

Já s 3,5 letou dcerou v Manduce fandíme manželovi na půlmaratonu, Berta si v Manduce na chvíli chrupla, pak šla zas Manduca do batohu.

To je na kocertě Supportů v Braníku, dlouho mi batoh na zádech nespal, když kapela začala hrát a já tančit v kotli, batoh se mi probudil. Manduca mi dala svobodu a já mohla ponocovat, popíjet pivka a s Bertičkou jsme přišly dom až před jedenáctou.

Že se Manduca hodí hlavně v lese a v horách a terénu na vejlety, to už je asi jasná věc. Prostě na Manducu nedám dopustit, je boží. Děti nosím jen na zádech, vepředu Manducu nepoužívám. Už mám kondičku, takže to dávám třebas celý hodiny. Krosny na děti jsem nesnášela, sou obří, nejsou od narození miminka, jsou těžký, dítě je daleko od těla a převažovalo mě dozadu, v Manduce se hřejem navzájem, cítíme každej pohyb, mám lepší stabilitu, protože je dítě úplně u těla, když šlape pěšky, hodím Manducu do batůžku a je to.

Existuje celá řada barev a typů, jako zajímavý barevný doplněk si můžete přikoupit tzv. ZIPLN, vkládací barevný pruh, který se na nosítko přidělá dvěma zipy
Zdroj: manduca.cz

Manduca limitovaná edice 2013: phantasy orange red hood
Zdroj: manduca.cz

Takhle nám chrupčil Jáchym ve vlaku cestou z Ostravy, kočárek se do malého kupé nevešel, v náručí nemohl usnout, díky bohu za Manducu

Manžel je Ostravák a takhle ho tam obdivovala jeho a moje máma a jeho děda, nikdo z nich není zpátečník, líbí se jim, že nosíme děcka na zádech

Já s Jáchymem na zádech na branických slavnostech, když mám dvě děti, je fajn jedno hodit na záda a čekovat jen to druhý…

Na oslavě u jedný kámošky, Jáchym už se chystá hodit chrupku, i když neusne, v Manduce je prostě klidnej

2 responses »

 1. Pingback: Šátkování I: lidské mládě je typ nošenec, ne odloženec v tichém hnízdě | Maminátor

 2. Pingback: Šátkování II: 8 předsudků proti nošení dětí v šátku | Maminátor

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s