Vánoce z perníku 5.díl: Poprvé zkouším barevné perníčky

Standardní

Můj zelenej rybolov…

Aktualizace:

Více o perníčcích i s videonávody, jak na to, najdete i na Maminátorské FB stránce (odkaz zde). Komu se můj ksichtobuk bude líbit, nechť mi jej olajkuje. Děkuji. Paní Maminátorová

Návody, recepty a rady o perníčcích mám i ve svém originálním obsahovém Dyjáři 2016, který má 170 stran, je v něm 20 nejrůznějších textů z blogu http://www.maminator.cz, 20 mých vostrých básní o lásce a sexu, spousta obrázků ilustrátorky Gábi, 54 definic nových českých výrazů z online slovníku http://www.cestina20.cz, info o sezónnosti potravin či přehled jarních prázdnin pro celou ČR. Prostě nadupaná věc, která vám zpříjemní celý rok 2016: vybrat si můžete na http://www.dyjar.cz z několika barev.

Celý seriál o perníčcích:

 • Vánoce z perníku 1.díl: Recept na perníčky, polevu a návod, jak na to (odkaz zde)
 • Vánoce z perníku 2.díl: Jak si udělat adventní věnec z perníku (odkaz zde)
 • Vánoce z perníku 3.díl: Moje zkušenosti s adventním perníčkováním (odkaz zde)
 • Vánoce z perníku 4.díl: Recept na „hned měkké“ perníčky a poznatky z kurzu (odkaz zde)
 • Vánoce z perníku 5.díl: Poprvé zkouším barevné perníčky (odkaz zde)
 • Vánoce z perníku 6.díl: Jak si udělat perníkovou chaloupku (odkaz zde)
 • Moje vlastní videonávody na zdobení, polevu a kde co kolem pečení perníčků (odkaz zde)
 • Velikonoce z perníku (odkaz zde)

OBSAH:

 1. Colour Factory
 2. 10 fází lentilkových ryb
 3. Svinská 3D chaloupka
 4. Dala jsem letos do perníčků 3800 kč

Tak mě kámoška umluvila, že jsem poprvé vyzkoušela i barvy. Teda i na tom kurzu zdobení perníčků používali barvy, ale já jsem konzerva a nechtělo se mi zkoušet letos tolik novinek. Stačila nová poleva, nové zdobící pytlíky a nová vykrajovátka… Ale nakonec jsem zkusila zelenou. Na velký svícny „stromky“ a na menší tvary „ryby“ s lentilkami i bez nich, vypadá fantasticky, mají ji v tescu za 7kč pytlíček, kterým jsem obarvila tu mou obyč bílou polevu a namalovala na zeleno hromadu perníčků.

Colour Factory

Ještě zkusím červenou a žlutou. Žlutou na vlasy anděla, na hvězdy a sluníčka, červenou na svícny „hvězdy“ a vše pak na malý klasický perníčky. Zatím máme připravený zelený podklady na ryby a stromy a vypadá to super. Hit letošního pečení „lentilkový rybky“ mě strašně bavěj. Je to pracný, protože to má x fází a mezi mnohejma fázema se čeká na zaschnutí… Ale výsledek je prostě perfektní.

Rybičky budou hit, ty s lentilkama žeru. Ale jen obrazně, tolik práce by mi ve vlastní hubě zhořklo.

Ty sou, co?

10 fází lentilkových ryb:

 1. fáze připravit těsto (nechat hodinu odpočinout)
 2. fáze vykrojit tvary
 3. fáze namazat vejcem
 4. fáze upéct to (15 minut)
 5. fáze nechat to vychladnout
 6. fáze namalovat základní zelenou řidší polevou (nechat to uschnout)
 7. fáze namalovat konturku, bílou hustší polevou (nechat to uschnout)
 8. fáze nalepit lentilky pomocí husté lepící polevy (nechat to uschnout)
 9. fáze popsat tenkou hustou polevou lentilky (nechat to uschnout)
 10. fáze nezničit to před či při zabalení

  Chaloupka, co mě málem přivedla k šílenství a rozmlácený kuchyni

Co mě opět nakrklo, to byla chaloupka, kdysi jsem jednu dělala a trápila se s ní jak vožralej stavitel, ale letošní první kus šel a měla jsem z něj radost, jenže kámošce se líbila a koupila si ji stejně jako x dalších věcí a v sobotu jsem tedy musela jít znovu píct velký tvary.

Svinská 3D chaloupka

V neděli jsem se pustila do druhé chaloupky. Jenže jsem debil blbě vykrojila těsto a všimla si toho až ve chvíli, kdy jsem lepila krásně pomalované stěny a okýnka s okeničkami k sobě… Já idiot vykrojila místo malých bočních stěn 2x velkou střechu, takže mi to vůbec nesedělo a matlala jsem se s tím 5 hodin… Padla na to tuna polevy a já tolik nadávala, že černi-li by moje nadávky vzduch, byla by kuchyň jako temná komora.

Tuhle svini neprodám. Tu si tu nechám na památku toho, jak se mistr tesař utl. Muž mě chlácholil s tím, že takhle se dnes stavěj novostavby v satelitních městečkách. Mělo to bejt mistrovský dílo, na okeničky jsem byla zvlášť hrdá. I na sněhuláka. K tomu jsme měla celou naší rodinku z perníku, kočárek se synem, dcerku, mě i manžela, 4 postavičky, které měly stát u sněhuláka. Ale najednou vedle sebe slyším křupání a vidím dceru, která stojí u stolu a tváří se nenápadně… Sežrala mě… Nejdřív jsem měla chuť vraždit, ale pak jsem se musela začít smát. Týhle chaloupce prostě někdo poflusal karmu, ale dodělala jsem ji a už tu krásně zdobí obejvák.

Naše adventní výzdoba z perníku

Už mi lezou perníčky i nosníma dírkami, ale drtíme to s kámoškou Pavlou dál, včera jsme zas makaly do půlnoci skoro… Trh je příští pátek a moc toho dodělanýho nemáme. Co doděláme, to hned někdo koupí, nebo to dám jako dárek. Když tak na trh půjdu jen se svejma diářema a svařákem. Chacha. Pokud vše doděláme a fajnově zabalíme a budeme prodávat, nafotím trh a hodím sem výsledky. Hlavně finanční.

Dala jsem letos do perníčků 3800 kč

 • 1500 vykrajovátka
 • 1500 materiál (pytlíky, stuhy, poleva, těsto, barvy, lentilky…)
 • 800 za kurz

Už mám za litr prodáno a ještě hafo věcí půjde na trh. Nevrátí se mi všechno, ale proto to nedělám. I když jak už jsem z toho perníku sjetá, vlastně už si ani nepamatuju, proč to dělám… Že by radost z práce? Psychoterapie nad piplací prací? Už se mi o polevách i zdá, jak maluju dětem na obličej zelenou, vymalovávám svět, dělám mu bílý konturky… Hraboška těžká… Jak bude po trzích, odfrknu si na pár dní a pustím se do salátu. Dělám výbornej brsalát se spoustou jablek a dělám ho pro celou rodinu asi 20 litrů. Magor. Už ho dělám v dětský vaničce… Pak sem hodím recept, vymyslela jsem si ho sama a má velkej úspěch. No a zítra jdu dělat s kámoškama Mikuláše pro celou školku, kam choděj naše dcery. Vše dobrovolně a zadara, asi mám nějakou chorobu a měla bych se léčit… Ale když mě to baví… Jsem MAMINÁTORKA, tak nemůžu jen kojit, rodit, uklízet, vařit a starat se o děti. Pořádný maminátorky dokážou mnohem víc!

IMG_0619

Moje umělecká dílna na kuchyňském stole

Celý seriál o perníčcích:

Advertisement

9 responses »

 1. Pingback: Vánoce z perníku 4.díl: Recept na „hned měkké“ perníčky a poznatky z kurzu | Maminátor

 2. Pingback: Vánoce z perníku 3.díl: Moje zkušenosti s adventním perníčkováním | Maminátor

 3. Pingback: Vánoce z perníku 2.díl: Jak si udělat adventní věnec z perníku | Maminátor

 4. Pingback: Vánoce z perníku 1.díl: Recept na perníčky, návod, jak na to | Maminátor

 5. Pingback: Velikonoce z perníku | Maminátor

 6. Pingback: Vánoce z perníku 6.díl: Jak si udělat perníkovou chaloupku | Maminátor

 7. Pingback: Moje vlastní videonávody na zdobení, polevu a kde co kolem pečení perníčků | Maminátor

  • Tak to jsem ráda, že jsem coby perníkový chaloupkový motovidlo někoho tak profi jako Vy aspoň rozesmála:) Fakt. U ostatních perníčku už radím, jak to udělat pěkný, u chaloupky jsem spíš jako Cimrman průkopník slěpých uliček…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s