Napsáno mléčným autistou: „Mlíko, na rakev víko“

Standardní
www zivotsdietou cz

Trávicí ústrojí lidského organismu nepočítá s tím, že by se po cca dvou letech věku mělo vypořádávat s mlékem mateřským, natož kravským. Zdroj: zviotsdietou.cz

Tenhle článek napsal náš kamarád Petr, který má intoleranci (nesnášenlivost) laktozy (to člověku chybí enzym rozkládající mléčné cukry nebo ho má málo) a alergii na mléčné bílkoviny (reaguje „klasickou“ alergickou reakcí – nepřiměřenou reakcí imunitního systému na látky, na které by takto reagovat nemělo), většina lidí má jen jedno nebo druhé, takže mít obojí, je parádní vopruz. Objevilo se mu to až ve 23 letech, po dvouměsíčním špatném diagnostikování chřipky, přičemž to byla mononukleóza. Takže játra dostala zabrat. Petr se s tím naučil žít, píše o tom na svých stránkách (odkaz zde), je i na FB (odkaz zde), a i když se mlíku vyhejbá jak čert kříži, vlastně o něm ví asi víc než ti, co ho milujou.

Aktualizace 10.1.2015:

No a já jen doplním, že když jsem po druhým porodu shodila 8kg díky „odkyselování“ (odkaz na článek zde), první, co jsem na radu Mgr Klouda vysadila, byly mléčné výrobky. No a mimo jiné i bez mlíka v těle mi rychla šla energie nahoru a kila dolu.

OBSAH:

 1. Je kravské mléko pro lidi?
 2. Intolerance laktózy
 3. Jak tělo zareaguje na půllitr kravského mléka?
 4. Bezlaktózová dieta
 5. Alergie na mléčné bílkoviny
 6. Krevní testy na IgE
 7. Jak doma v šesti krocích odhalit potravinovou alergii u dítěte
 8. Poznámka paní Maminátorový, jak podle bodu 7. sama pátrala
 9. Jak si potvrdíte, že máte nesnášenlivost laktózy?
 10. Domácí testy potravinové intolerance
 11. Pokud nesnášíte mléko, co s tím?
 12. A co vápník? Na jeho doplnění je lepší brokolice nebo květák

Dopřáváte svému dítěti tvarohy a jogurty? Dohlížíte, aby každý den vypilo aspoň sklenici mléka? A víte, že mu možná škodíte? Celý problém se jmenuje intolerance laktózy a alergie na mléčné bílkoviny. Obojího je v mléku dost a dost.

1.Je kravské mléko pro lidi?

Dítě potřebuje pro svůj růst spoustu vápníku, a tedy spoustu mléka. Takovou univerzální radu vám řekne většina lékařů. Když se jí začnete řídit, prcek najednou může přestat prospívat. Začnou ho trápit ekzémy, alergie nebo astma. Ale jak by za to mohlo mléko? To je přece zdravé, ne?

soucitne cz

Kravské mléko není svým složením vhodné pro lidský organismus, je ideální pro tele. Zdroj: soucitne.cz

Mateřské mléko je nedocenitelným zdrojem živin, minerálů a imunity. Ale pak je tu mléko kravské. Kravské mléko není svým složením vhodné pro lidský organismus, je ideální pro tele. Dítě na rozdíl od telete nepotřebuje nabrat desítky kil během pár měsíců. Člověk, natož dítě, zkrátka není tele.

Navíc trávicí ústrojí lidského organismu nepočítá s tím, že by se po cca dvou letech věku mělo vypořádávat s mlékem mateřským, natož kravským. Některým lidem prostě mléko a mléčné produkty nedělají dobře (odkaz zde). Proč?

2.Intolerance laktózy

 • laktóza (odkaz zde) je mléčný cukr (sacharid), který lidské tělo do cca dvou let věku rozkládá pomocí enzymu zvanému laktáza
 • po dvou letech života příroda předpokládá přechod na jinou stravu, než je mateřské mléko, a produkci laktázy výrazně snižuje
 • s mlékem jako stravou tělo v dospělosti prostě nepočítá
 • my ho však považujeme za zdravé, a tak ho tělu dodáváme dál

3.A jak tedy tělo zareaguje na půllitr kravského mléka?

Nestrávená/nerozložená laktóza se dostane do tlustého střeva, kde ji bakterie přemění na oxid uhličitý, vodík a vodu. To je kombinace, jejíž následkem je křečovitá bolest břicha, průjem a plynatost. To vše kvůli mléku nebo mléčným výrobkům.

To, jak bude tělo na mléko reagovat, je hodně individuální.

Zhruba 6 až 12 % světové populace má kvůli nedostatku laktázy velké problémy s mlékem. U některých etnik je to dokonce až 80 %.

Při lehkém postižení lze určité množství mléčných výrobků konzumovat.

ulekare cz

Pro potravinářský průmysl je totiž laktóza levné a tedy vysoce používané plnidlo: najdete ji v párcích, bramborových lupíncích a mnoha dalších potravinách, kde by podle selského rozumu neměla být. Zdroj: ulekare.cz

4.Bezlaktózová dieta

Nejspolehlivější léčbou je tzv. bezlaktózová dieta. Tedy naprosté vyřazení potravin obsahujících mléčný cukr. To je ale problém. Pro potravinářský průmysl je totiž laktóza levné a tedy vysoce používané plnidlo: najdete ji v párcích, bramborových lupíncích a mnoha dalších potravinách, kde by podle selského rozumu neměla být. Musíte proto velice pozorně číst etikety. A to při každém nákupu, protože výrobci své receptury často mění.

Enzym laktáza je dnes dostupný i v tabletách. Umožňuje vyhnout se potížím s mlékem a mléčnými výrobky. Je ovšem obtížné jej použít ve správném množství a správném předstihu před konzumací.

5.Alergie na mléčné bílkoviny

Určitě znáte alergii na pyl, peří nebo prach. Potravinová alergie je podobná, tělo přecitlivěle reaguje na různé složky potravin. U mléka to jsou mléčné bílkoviny (odkaz zde).

mlekobezlaktozy.cz

Na trhu se dá koupit kde co bez laktózy, horší je to v restauracích, kde nikdy nevíte, co vám do jídla dají. To znám, když s Petrem někam jdem, tak vypadá, jako by šel do války. Ale je moc statečnej, že s náma na neprobádané území vůbec vyráží…

A jako je v mléku velké množství druhů bílkovin, stejně tak je rozmanitá i škála reakcí alergiků. Většina z nich (75 %) je navíc citlivá na několik proteinů najednou. Komplikované je i určení minimální dávky kravského mléka, která spustí alergickou reakci. Pro některé jedince je rizikové i nepatrné množství (pouhé miligramy).

6.Krevní testy na IgE

Zda máte alergii na mléčné bílkoviny, lze zjistit pomocí krevních testů na IgE (imonoglobulin E – typ imunitních protilátek organismu). IgE testy nelze koupit domů, musí vám je udělat alergolog, nebo si je můžete zaplatit z vlastní kapsy ve specializovaných laboratořích. Ovšem ne vždy jsou testy průkazné, a to zvlášť u malých dětí. Jejich imunitní systém se totiž stále vyvíjí a IgE je jeden z ukazatelů práce imunitního systému.

Spolehlivější cestou je pozorně sledovat reakce organismu na jídelníček. U malých dětí se jedná hlavně o atopický ekzém a chronické alergické záněty trávicího traktu.

7.Jak doma v šesti krocích odhalit potravinovou alergii u dítěte:

 1. dělejte si poznámky, co a v kolik hodin vaše dítě jí
 2. současně si zapisujte poznámky o jeho zdravotním stavu (zhoršení ekzému, trávicí problémy, dušnost a pod.)
 3. pak se pokuste najít v tom souvislost
 4. pokud nějakou najdete, zkuste eliminovat spouštěč
 5. pokud pak zdravotní problémy ustoupí, víte, že jste na dobré cestě, ale ještě nemáte vyhráno
 6. musíte otestovat, zda to nebyla jen náhoda, a potvrdit si, zda spouštěč opravdu dělá tu neplechu

8.Poznámka paní Maminátorový:

Sama jsem podle týhle rady postupovala, protože celý prosinec náš syn hodně zvracel. Po pár dnech zapisování zase problil noc a nám najednou došlo, že by to mohla bejt alergie na čokoládu, kterou den před tím jedl. Čokoládu jinak dětem vůbec nedáváme, ale v prosinci je to samej adventní kalendář, Mikuláš, čokodárky pod stromek, cukroví s čokoládou uvnitř apod. No a nám docvaklo, že po Mikuláši blil celou noc, po jedný oslavě, kde dostal lentilky, taky, no prostě, myslíme si, že na vině je ČOKO. No a teď jsme v bodě č.5, zatím dobrý, a čeká nás smutná šestka a čokoládovej test. Ale bylo by skvělý odhalit takhle doma, na co má mladej alergii.

9.Jak si potvrdíte, že máte nesnášenlivost laktózy?

V podstatě jsou dvě možnosti – samostudium (odkaz zde) či návštěva odborného lékaře. Alergolog podle krevních testů zkusí určit, jaká látka je problémová. Bohužel ale prvotní určení mléka jako alergenu je na vás. Často musíte lékaři výsledky svého pozorování doslova vnutit.

Co se týká samostudia, můžete využít jednoduchou pomůcku. Laktóza se při výrobě tvrdého sýra štěpí a její obsah je tedy ve výsledném produktu minimální. Stejně tak dnes už na trhu existují bezlaktózová mléka. Pokud tedy při konzumaci tvrdých sýrů či bezlaktózových mlék nemáte problémy a klasické mléko vás odešle na WC rychlostí blesku, problém má jméno – laktóza.

Jestliže nedokážete bez potíží zkonzumovat ani tvrdý sýr či bezlaktózové mléko, problém bude v kaseinu či mléčné bílkovině.

interspar cz

Koukám, že třeba v Intersparu se dají koupit mléčné výrobky bez laktózy. Zdroj: interspar.cz

10. Domácí testy potravinové intolerance

Další možností jsou domácí testy potravinové intoklerance, které stojí asi 2 500 Kč (odkaz zde). Sledují celkem 59 nejčastějších problémových potravin. V případě mléka test sleduje reakce na kaseinovou bílkovinu. Na rozdíl od klinických testů vyhodnocuje hladiny IgG a je tedy spíše odrazem intolerance než alergie.

11.Pokud nesnášíte mléko, co s tím?

Nejspolehlivější léčbou je vynechat z jídelníčku mléko a mléčné produkty. Tak je to jednoduché.

vimcojim cz

Mlíko nemusíte pít jen proto, abyste doplnili vápník, stejně je ho v brokolici, v květáku dokonce dvojnásobek. Zdroj: vimcojim.cz

12.A co vápník? Na jeho doplnění je lepší brokolice nebo květák

Opravdu je mléko nenahraditelným zdrojem vápníku, jak tvrdí většina lékařů? Kdyby bylo, tak by většina býložravců trpěla řídnutím kostí. Kolik kravského mléka by musel vypít slon, jehož kostra váží 700 kg?

 • v mléce je vápníku cca 110 mg/100 g
 • v brokolici je ho zhruba stejně
 • v květáku dokonce 2x tolik (205 mg/100 g)

Vápník lze tedy získat i zdravější cestou, než je mléko. Vynecháním mléka a mléčných produktů z jídelníčku tedy o mnoho nepřijdete, spíše naopak.

Napsáno mléčným autistou Petrem (odkaz zde) pro web http://www.bezlaktozy.cz (odkaz zde). Ten je čistě osobní iniciativou a proto informace zde získané  a Váš zdravotní stav vždy konzultujte se svým lékařem.

2 responses »

  • To je jasný, že většina problém nemá. Petr se mlíku vyhejbá jak čert kříži, takže jeho pohled chápu:) Celiaci zas říkaj, a maj vlastně taky pravdu, že bílá mouka je pro nás nepřirozená, že bůhvíjak dlouho jsme nebyli zemědělci, a že teda mouku z obilí známě až poslední etapu lidský historie. Je to pravda, ale bez rohlíků bych bejt nechtěla a necejtím, že by mi to dělalo problémy. Ovšem tloustne se po nich, vo tom žádná:)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s