Ambulantní porod? Chceme rodit jako vévodkyně Kate!

Standardní
5545286d2aef775c71c90400-147691

Deset hodin po porodu. Právě po takové době vévodkyně představila světu v doprovodu pyšného otce Williama novorozenou holčičku. Pak odjeli domů.

Krátký příspěvek na Maminátorským FaceBooku o tom, jak vévodkyně Kate rodila a hned po porodu všem ukázala novou princeznu Charlotte Elizabeth Dianu a odfrčela dom, vzbudil velký ohlas (čtenost 500 za pár dní). Asi i proto, že jsem to sdílela ze stránek porod po česku (odkaz zde) a bylo jasný, že kopu za menšinu, která si nemyslí, že zůstávat nutně po porodu v porodnici několik dní je dobrý pro každýho. Protože vás téma zaujalo, probrala jsem ho s Bětkou Samkovou, zkušenou porodní asistentkou z pražského BELIcentra – centra pro porodní asistentky. Rodila nám oba kusy a je jako člen rodiny, s dovolením jí tykám a mluvíme spolu, jak nám hubičky narostly.

mezinarodni-den-porodnich-asistentek-01

Porodní báby z BELI: Simona, Dita a Bětka

mob-71

To jsem já s Bětkou po druhém porodu: této fotce říkáme „Matka po spontánním porodu bez medikace“. Samozřejmě jsem byla OK, jen jsem hrála KO. Během porodu jsem vyprávěla vtipy, ale bez mýho manžela a bez Bětky by mi humor rychle došel.

Jaká je u nás běžná praxe, kdy choděj rodičky dom?

Běžná praxe je, že ženy odchází po spontáním porodu bez komplikací zhruba 3-4 den domů a po císařském řezu zhruba 4.-6. den po porodu. U každé porodnice je to trochu jiné. Oněch „zakletých“ 72 hodin je doporučením, ne zákonem. Ambulatní porody probíhají, mnoho žen v Čechách už odešlo domů ambulantně. Problém je v tom, že není dostatečně zajištěná péče o šestinedělku a dítě doma, resp. žena si musí sama tuto péči dopředu domluvit a zajistit, a v neposlední řadě i uhradit.

Kde se rodí ambulantně?

Ambulatně se rodí po celém světě. V každé konkrétní zemi záleží na onom systému následné péče pro matku a dítě, v naší zemi žádný takový systém není. Všichni teď mluví o vévodkyni Kate a jejím odchodu po porodu domů. Ano, v Anglii je tento systém zavedený a funkční, čili pokud zdravá žena projde fyziologickým těhotenstvím i porodem, narodí se zdravé dítě a v prvních hodinách po porodu probíhá vše fyziologicky, pak není důvod v porodnici zůstávat. Funkční systém péče o matku a dítě jednoduše znamená vzájemnou spolupráci pediatra, porodní asistentky a porodnice, ve které žena porodila.

Co se stane u nás, když chce žena podobně jako Kate hned po porodu dom?

mezinarodni-den-porodnich-asistentek-06

Spokojení zákazníci BELI centra

Pokud se v Čechách žena rozhodne jít pár hodin po porodu domů, pak v nemocnici ona i její parnter podepisují negativní reverz. Žijeme v době právníků a musíme se chránit, jak my zdravotníci, tak vy rodičky. Od lékařů, jak porodníků, tak i pediatrů, dostanou všechny potřebné informace o případných komplikacích a postupech. Je třeba, aby měla rodička zajištěnou péči svého obvodního pediatra, který by měl v krátké době po příchodu domů, provézt kontrolu stavu dítěte a převzít ho do své péče. Buď u rodičky doma nebo v ordinaci pediatra.

Většina matek, které jdou ambulatně domů, jsou napojené na porodní asistentky, nebo na duly, které nabízí kontorlu v domácím prostředí. Službu porodní báby, či duly platí ženy většinou tzv. z vlastní kapsy. Což je v dnešní době nemalý výdaj, pokud má šestinedělka např. potíže v začátku kojení a potřebuje návštěvy častěji.

Mně pomáhaly třeba dámy z ANAHITY a platila mi většinu VZP, více v mém starém článku (odkaz zde), pozn. paní Maminátorový.

Někdo argumentuje tím, že kde se rodí ambulantně, tam se zvyšuje novorozenecká úmrtnost. Je to předsudek?

beli-od-lili-86

Holky z BELI přivedly na svět hodně dětí a každá spokojená rodička se za nima vrací. Na kafe, pokec, ukázat děti, zacvičit si, BELIrodina se prostě rozšiřuje. S holkama rodily třeba i Lejla Abbasová či Ester Janečková.

Předsudků a domněnek panuje mnoho, bohužel… Myslím, že náš strach z normálnosti porodu a šestinedělí a kojení má několik kořenů. Jeden z nich je, že naše matky nám nepředaly zrovna dobré zkušenosti s porodnictvím. My samy jsme se rodily v podmínkách a prostředích, která jsou dnes mnohdy nepředstavitelná. Z porodnic s námi naše mámy odcházely po cca týdnu, mnohdy i později. Péče o novorozence byla sterilní, plná příkazů a omezení. A to vše jsme prožily a zároveň nám to předávají naše mámy. Vzhledem k tomu, že většina z našich matek nemá s porodem zkušenosti dobré, tak se tyto předsudky a domněnky tvoří ještě jednodušeji.

Jedním z dalších zdrojů je naše přeinformovanost. Panuje tolik různých názorů na průběh těhotenství, porodu, kojení, nošení, uspávání atd atd, že to zákonitě ženu, která je v jiném stavu mysli, ať už těhotná, nebo šestinedělka, dokáže totálně znejistit.. Dělám to dobře? Každá to dělá nejlépe, jak je schopná to v té chvíli dělat, to je to hlavní, co je třeba ženám předávat a říkat.

Já vždycky říkám, lepší ruce nešikovné a laskyplné, než „bezpečí postýlky“ bez kontaktu.

Ženy jsou vesměs šťastný, že „musej“ bejt v porodnici, že si „odpočinou“ a nechybí jim svoboda volby, mně jo, jak to vidíš ty a holky z BELI?

My si myslíme a zároveň v praxi vidíme, že většina žen chce po porodu v porodnici zůstat a určité procento žen, by rádo domů. Nechci hodnotit jestli je to procento velké nebo malé, protože když by se povedl nastavit systém následné péče o matku a dítě, tak jako např. v Anglii, pak jsem přesvědčena o tom, že by se procento žen, které jdou pár hodin po porodu domů, zvedlo.

Co všechno se může pokazit, když je máma nucená bejt s mimi ve špitálu? I když je zdravá a mimi taky?

22-Nové Beli (22)

Jedna ze tří BELIsek: porodní asitentka Dita. Na staré fotografii z porodnice u Apolináře ukazuje svou babičku Jiřinku, taky porodní bábu. U nich v rodině se tahle práce dědí

Nemusí se pokazit nic a může se pokazit mnohé. Ohromně záleží na tom, koho v té porodnici potká, jednak na pokoji, pak mezi zdravotníky, taky záleží na její sociální opoře, tzn. jak vnímá její pocity její nejbližší okolí. Když porod proběhne normálně a žena se po něm cítí hrdá na sebe, své tělo a své dítě a zároveň je jí partner nablízku, ideálně je během hospitalizace s matkou v porodnici, pak většinou proběhne vše dobře.

Mnohdy se ale děje to, že mámy jsou delší dobu bez dětí (nemají je u sebe na pokoji), bez svých nejbližších, potom logicky přichází mléko trochu později, což ale nestačí standardům a postupům v porodnicích, takže se začne stresovat kolem mléka a příkrmů a snadno se pak stane, že z porodnice odchází znejistěná matka s dítetem s jediným přáním: Ať už jsem doma a nikdy víc. To jsou často ty ženy, které druhý porod a ranné šestinedělí chtějí prožít jinak.

Já třeba měla hodnou Bertu, co furt spala, kolem řvaly cizí děti, takže jsem si stejně neodpočinula, styděla jsem se za prsa a nerozkojila se, protože na pokoji byly další dvě baby, do sprchy to bylo daleko a děsný fronty, nemohla jsem chodit, tak jsem se nemyla atd. Prostě peklo. S Jáchymem pohoda, v pokoji sama, to bych ve špitálu byla třeba měsíc:)

No vidíš a to jsi jedna žena, která porodila dvě děti, a máš dva naprosto rozdílné zážitky..

1-Beli-001

Jaká je hitorie odchodů z porodnice u nás?

beli-43

Za ambulatní porody dřív hrozilo málem vězení, dnes už to začíná být běžná praxe. I když teda, kdo chce rodit ambulantně, musí za následnou péči sáhnout hluboko do kapsy. Ale třeba se to jednou změní

Historie odchodů z porodnic se prakticky teď začíná tvořit. Před 2. světovou válkou a ještě v jejím průběhu se mnohdy rodilo doma, a když se jelo do porodnice, bylo to z důvodu komplikací, nebo hrozících komplikací. Kdo nastavil systém porodnictví v socialistickým československu, nevím, nicméně, co jistě vím, je, že od revoluce se udělalo v porodnictví opravdu mnoho pokroků a mnoho kompromisů. Porodníci se učí novým postupům, změnilo se prostředí porodnic atd.

Mnoho toho ještě máme před sebou, beze sporu, na druhou stranu ambulantní porody jsou příkladem toho, jak se porodnictví a česká společnost vyvíjí. Nejdřív to byly aféry, kdy pár matek proti vůli zdravotníků odešlo, a za to se jim dostalo návštěv policie a sociálních pracovnic. Dnes už je možné rodit ambulantně, ale jako mnohé v tomto státě je i toto řešeno tak nějak napůl. Poroďte ambulantně, ale péči o sebe a dítě si zajistěte prakticky sama.

Náš stát vlastně nabízí jedinou „oficiální péči“ a to je péče v porodnicích.

Jak by to tedy mělo ideálně vypadat?

28-Nové Beli (28)

Vlevo: Bětka, uprostřed: Simča, vpravo: Dita. To jsou holky z BELI. Jestli na fotce vypadají smypaticky, v praxi z nich pozitivní energie sálá ještě víc

V ideálním případě by prakticky mohl systém fungovat takto: Po fyziologickém těhotenství a fyziologickém porodu, fyziologického novorozence se pár hodin po porodu rodička i s dítětem odeberou domů. Kam za nimi během prvních 24 hodin přijde porodní bába a do 48 hodin proběhne návštěva lékaře. Vyšetření, která novorozenci podstupují, např. odběr krve na rozpoznání zkrytých metabolických vad – rozuměj „odběry z patičky“, buď provede porodní bába, příp. pediatr a řeší se to s porodnicí, kde matka své dítě porodila. Tento systém je podmíněn spoluprácí pediatrů a tzv. terénních porodních asistentek s tou konkrétní porodnicí.

03-Nové Beli (3)

Pohodička v BELI

Porodní asistentky z konkrétní porodnice, nebo ty tzv. terénní, by měly s porodnicemi smlouvu na poskytování této následné péče. Tím by bylo zajištěno i to, když by porodní bába potřebovala pomoc lékaře, či konzultaci ohledně stavu v průběhu celého šestinedělí, byla by napojena na nemocnici, kde porod proběhl, kde je i založená dokumentace atd. Jak by se tato služba vykazovala na pojišťovny, nechejme právníkům a pojišťovákům.

Důležité je i to, aby rodinné prostředí bylo pro šestinedělku „útulným hnízdem“, kde o ní a její dítě bude minimálně v prvních týdnech dobře postaráno, ne místem, kde se musí postarat o další členy rodiny ona sama apod.

Rodinné prostředí musí být pro rodičku útulným hnízdem, ne aby se starala o další členy rodiny.

BELI centrum – centrum porodních asistentek:

 • vzniklo hlavně proto, že v praxi často zažíváme zklamání žen z toho, že jejich porod neprobíhá podle jejim představ
 • oproti jiným mateřským centrům všechny zdejší porodní asistentky zůstávají zároveň v praxi na porodních sálech, díky tomu jsme schopné vás reálně připravit na prenatální péči, porod a šestinedělí
 • poskytujeme kontinuální péči před, při i po porodu, právě po porodu je stále velký nedostatek kvalitní péče o ženu a dítě, proto nabízíme i laktační poradenství buď u maminek doma nebo u nás v BELI centru
 • pravidelně pořádáme Mateřská setkání, kde s maminkami sdílíme jejich porodní příběhy, začátky mateřství, tady každá máma cítí, že na to není sama
 • známe náš zdravotnický systém a jsme jeho součástí, zároveň jsme nakloněny přirozenému běhu porodu a snažíme se každou ženu, která chce přirozeně rodit, maximálně podpořit
 • maminkám a tatínkům nabízíme informace o těhotenství, o přípravách k porodu, o porodu samotném a samozřejmě i o šestinedělí a kojení
 • nabízíme individuální, i společné kurzy, konzultace s porodní bábou (mnohdy jí využijí ženy, které projdou předporodními kurzy někde jinde, ale chtěji reálné informace z porodnic, jak to tam chodí)
 • radí se u nás i ženy, které čeká medicínský porod, případně císařský řez, protože i ony potřebují opečovat, máme mezi nimi mnoho klientek, mnohdy jim naše rady a informace pomohly vše v porodnici lépe zvládnout
 • cvičí se u nás joga i gravid joga, poporodní cvičení i s dítětem, HLÍDÁNÍ DĚTÍ JE ZAJIŠTĚNO

BELI CENTRUM: kontakty

 • mezinarodni-den-porodnich-asistentek-12

  Všechny 3 holky z BELI si zakládají na tom, že jsou stále v praxi, Bětka i Simona rodí v pražském Podolí, Dita na gynekologicko-porodnickém oddělení v Neratovicích. BELI bylo jejich snem, který si splnily.

  adresa: U Rajské zahrady 12, Praha 3, 130 00

 • telefon: 607 09 38 21
 • mail: beli.centrum@seznam.cz
 • web: www.belicentrum.cz
 • FB (odkaz zde)

 

5 responses »

 1. Rodila jsem ambulantně v 3/2014 v Podolí. Odešla jsem do 3 hodin. Nejlepší první rozhodnutí v životě. Příště už ale nikam nejedu.
  Od te doby šířim výhody ambu porodu dál.

 2. Co se prosím stalo s Belicentrem? Odkazy nefungují. Pokračují někde jinde, pod jiným jménem? Díky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s