Kurz ZDrSEM MAMA: první pomoc zážitkem

Standardní

Foto Maminator (45)Byla jsem na celodenním kurzu první pomoci u dětí. Nebylo to nudné poslouchání něčeho, co člověk stejně hned zapomene, na všechno jsme si sáhli, vše si pořádně vyzkoušeli a díky zážitkové formě výuky na to nikdy nezapomenu. Doporučuju každému podobný kurz absolvovat a zatím tu pro vás mám alespoň tento článek.

ZDrsem MAMA je kurz první pomoci u dětí. Těžištěm výuky je zážitek, základem pak praktický nácvik. Co si pod tím představit? Třeba nás tam rozdělili do dvojic a postupně nás posílali do různých místností.

Já šla do koupelny, kde jsem uslyšela pláč. Ve sprchovém koutě byla jedna z lektorek, byla celá od krve, na dlani měla přidělanou velmi realisticky vypadající ránu, ze které prýštila krev jako při tepenném krvácení. My jí měli nějak pomoci a pak nám lektoři řekli, co jí bylo, a jaké řešení by bylo v tu chvíli nejlepší. Měla jsem tak trochu pocit, že se to děje doopravdy.

Foto Maminator (47)V tu chvíli mi nastartoval adrenalin a vše se lépe uložilo do mozku. Teď už vím, že když má někdo tak silné krvácení, zavolám sanitku, vezmu si rukavice, abych nic nechytla, a pak ránu zmáčknu přesně v místě, odkud krev teče, a počkám na příjezd sanitky. Kdybych to fačovala a tlačila přes to, nevidím do rány, čili lepší bez fáčů a mít dokonalý přehled, zda to ještě teče nebo ne. Rukavice jsme na kurzu dostali jako dárek a já už je nosím v malé krabičce u sebe v tašce. Člověk nikdy neví, kdy se budou hodit.

U první pomoci platí obecná pravidla, jak postupovat, a co udělat vždy, když někomu jde o život a mohl by zemřít dřív, než přijede sanitka.

Jádro výuky první pomoci tvoří 3 kroky/3 R

 1. Rozhlédni se
 2. Reaguj
 3. Rozmýšlej

1_Rozhlédni se

Když přijdete na místo nehody, nejprve se rozhlédněte a zjistěte, zda vám nehrozí nějaké nebezpečí, pak zda nehrozí nějaké nebezpečí zraněnému. Třeba u autonehod se často stane něco i tomu, kdo jde někomu jinému pomoci. Je to jako v letadle, kde se říká, že v případě nebezpečí si dýchací masku nejprve nandává rodič, až pak ji dá dítěti. Buďte sobečtí.

Z toho, co vidíte kolem, si zkuste vydedukovat, co se mohlo stát: když je tam člověk v bezvědomí a vedle leží žebřík, mohl zraněný spadnout z výšky, atd. Když tušíte, co se mohlo stát, tušíte možná i, jak je ten člověk poraněný. Když jsou kolem lidi, zeptejte se jich, co se stalo. Když je pro vás situace bezpečná, zjistěte, zda je tam lékárnička, lidi, kteří by vám mohli pomoci, zda u sebe máte mobil, abyste mohli zavolat sanitku.

2_Reaguj

Než zavoláte záchranku, je potřeba zjistit, zda je zraněný člověk při vědomí, zda dýchá a zda nějak vážně nekrvácí. Pokud to vypadá na bezvědomí, nejprve s ním lehce zatřeste a zavolejte na něj. Když nereaguje, položte ho na záda a zkontrolujte dech. Aby mu nezapadl jazyk, zakloňte mu hlavu a držte ji pak za bradu zakloněnou až do příjezdu sanitky.

Nemusíte do pusy koukat, pokud si sami zkusíte hodně zaklonit hlavu, zjistíte, že nemůžete polknout a jazyk může zapadnout jedině v pozicích, kdy můžete polykat. Druhou ruku položte na břicho a počítejte do deseti, měl by se 1-2x nadechnout. Pokud nedýchá, zavolejte sanitku a pak začněte s resuscitací až do jejího příjezdu.

Foto Maminator (40)

3_Rozmýšlej

Když je zraněný člověk při vědomí, povídám si s ním a z toho dedukuji, jak mu mohu pomoci. Když je v bezvědomí, resuscituji až do příjezdu sanitky. 

3 pilíře přežití: vědomí, dýchání a krevní oběh

Vědomí, dýchání a krevní oběh jsou propojené a jedna bez druhé nefunguje. Když člověk ztratí vědomí, hrozí, že srdce přestane tlouct a hnát krev tělem. Když někdo silně krvácí, je ohroženo vědomí i tlukot srdce. Prostě jsou to tři pilíře, když se hroutí jeden, hroutí se celá stavba. Takže o tyhle tři věci nám jde.

Foto Maminator (32)

K čemu je potřeba resuscitace

Resuscitaci jsem vlastně vůbec nerozuměla, myslela jsem si, že se mi poraněný při resuscitaci zázračně probere pod rukama, ale když je prý někdo v bezvědomí, potřebuje nahodit srdce defibrilátorem. Resuscitace jen pomáhá okysličovat tělo. My mačkáme srdce a to rozhání okysličenou krev tělem. Po určitý čas stačí jen masáž srdce, protože v krvi je ještě zbytkový kyslík, při delší resuscitaci je ale dýchání z úst do úst nezbytné.

Foto Maminator (17)

Resuscitace miminka

Foto Maminator (28)Bezvědomí dítěte je nejčastěji způsobeno dušením, proto se u něj začíná 5 vdechy do úst, vydýchněte do něj jen tolik vzduchu, kolik máte v ústech, ať ho nepřefouknete. Pusu přiložte nejen k dětské pusince, ale i kolem nosu.

 • 5 vdechů/30x masáž srdce/2 vdechy a dál 30:2
 • pokud jste na záchranu sami, nejdřív 1 minutu resuscitujte, pak volejte záchranku, pak do jejího příjezdu pokračujte v resuscitaci
 • miminka se mačkají jen palci

Foto Maminator (24)Také si nepamatujete, v jakém rytmu máte mačkat srdce při resuscitaci člověka?

Já tušila, že se k tomu něco zpívá, ale nepamatovala jsem si co. Včera nám dobře poradili, že stačí myslet na to, že máte zmáčknout 1-2x za vteřinu. Nebo v rytmu slavné písničky Staying Alive od Bee Gees z filmu Horečka sobotní noci. Jedna britská nadace natočila bezva video o tom, jak jednoduché je dávat první pomoc, a hraje při tom právě tahle Travoltovská písnička.

Proč herec ve videu říká, že nemáte dávat umělé dýchání? Že máte líbat jen svou ženu? Protože dokud se tvrdilo, že bez umělého dýchání nemá první pomoc cenu, spousta lidí nepomohla vůbec nijak. Tak teď se říká, že lepší bez dýchání a masáž srdce než nic. Umělé dýchání dávejte jen lidem, které znáte, dětem a tomu, u koho jste si jisti, že je zdráv.

Foto Maminator (43)

Drobečky první pomoci, které by se mohly hodit:

Foto Maminator (9)Co s uříznutým prstem

Zavolejte sanitku a než přijede, dejte si prst do igelitového pytlíku a ten do chladu. Nikoli do mrazáku či ledu, to by zmrzl a zmrznutý vám ho nikdo nepřišije.

Co s vyraženým zubem

Pokud si zub vyrazí dospělák a je v jednom kuse, může si ho hned nandat zpátky, kde byl a on se zas usadí. Pokud si zub vyrazí dítě a byl to mléčný zub, neřešte to, pokud to byl již druhý zub, dejte ho do nádobky s mlékem, které ho udrží připravené na vrácení do dásně. Dětské zuby nedávejte sami zpět do pusy, dítě by ho mohlo spolknout. Se zubem v nádobce jeďte ke svému zubaři či ještě lépe na stomatochirurgii (třeba v Praze je na Karlově náměstí).

Člověka s pěnou u pusy položte na bok

Pokud jde člověku od pusy pěna, má tam zvratky nebo divně chrčí, položte ho na bok, ať se v tom neutopí. Když bude na boku, vše mu z pusy vyteče a bude moct dýchat. U dětí bývá bezvědomí i z dušení po vdechnutí nějakého jídla či předmětu. Ale když najdete dospěláka ležet na ulici, většinou to bývá z jiného důvodu než, že by se dusil.

Nehledejte puls, stejně to neumíte

U lidí v bezvědomí nezjišťujeme puls, většina lidí stejně prý neví, jak na to, a zbytečně se stresuje tím, že ho nemůže nahmatat. Podle dechu se stav pacienta zjišťuje mnohem snáz.

Před resuscitací si sundejte hodinky a velké prstýnky

Po včerejším mnohokrát opakovaném resuscitování mám pár praktických rad: před resuscitací si sundejte hodinky či větší prstýnky, já si o ně včera dřela ruce a napadlo mě, že bych mohla i zranit člověka, kterému pomáhám. Dlouhé vlasy si zastrčte pokud možno za límec, aby vám pak nepřekážely při eventuálním dýchání z úst do úst.

Proč je nejlepší volat 155 a ne 112?

Je nejlepší volat 155, protože tam je školený zdravotnický personál. 112 jsou vlastně hasiči. I ti vás klidně přepojí na záchranku, ale pomoc by se zbytečně protahovala. 112 je vhodná spíš pro cizince, protože tam operátoři mluví klidně i anglicky, zatímco na 155 mluví česky.

Buďte sobečtí

Každý druhý utonulý v ČR je člověk, který pomáhal někomu, kdo se topil a sám při tom přišel o život. Takže buďte sobečtí. Nejdřív 10 vteřin vyhodnoťte nebezpečí a až pak pomáhejte. Také pozor na cizí krev, bez rukavic se cizí krve nedotýkejte.

Nebrat poranění páteře jako univerzálního strašáka

Skutečný případ: v Praze u Národního divadla jezdívají skejťáci a jednou tam ošklivě spadnul mladý chlapec, bylo tam hodně lidí a přiběhli mu na pomoc, báli se, že mu ublíží, když s ním budou hýbat, protože si říkali, že má možná poraněnou páteř. Kluk ležel obličejem v louži a než přijela sanitka, utopil se. Takže poskytněte první pomoc a kontrolujte dýchání i u člověka, u kterého máte podezření na zraněnou páteř. Páteř si můžeme zranit při pádu z výšky, která je stejná jako výška vašeho těla.

Máme otáčet zraněného ležícího na břiše?

Pokud neleží obličejem v louži jako ten skejťák, a prokazatelně dýchá, máme ho nechat ležet, když si ale nejsme jistí, zda dýchá, lepší je ho otočit a kontrolovat dech v lehu na zádech

indexAplikace do mobilu „záchranka“

 • aplikace na vaši lokalizaci a přivolání sanitky, jsou tam rady, jak na první pomoc, kde jsou jaké nemocnice poblíž a doktoři, čísla na toxikologické centrum v případě otrav a další užitečné věci
 • stačí 3 vteřiny podržet ikonku červeného křížku ve vašem mobilu a je to
 • bohužel jen pro operační systémy android a iPhone, pro Windows to nejde
 • když je slabý signál, odešle se sms s vaší pozicí a žádostí o záchranku
 • je to novinka tohoto roku a do června by to mělo fungovat po celé ČR
 • GPS navigaci u toho snad nemusíte mít stále zapnutou, stačí na začátku odsouhlasit vás lokalizovat, ale tím si nejsem jistá, možná vás to v případě volání vyzve k zapnutí GPS

aplikace_zachrankaFoto Maminator (21)Na každé lampě v Praze jsou souřadnice

Na každé lampě veřejného osvětlení v hlavním městě je kovový štítek s šesti čísly. Když je přečtete operátorovi záchranky, hned si vás najde na mapě.

Co s dusícím se dítětem

Když dítě vdechne Lego nebo něco jiného můžeme to z něj zkusit mechanicky dostat (přehnout si ho přes koleno a plácnout do zad apod.), má smysl se o to pokoušet ale jen do doby, dokud má napjaté svaly, jakmile upadne do bezvědomí, už pomůže jedině dýchání z úst do úst. Při něm můžeme svým dechem posunout onen předmět o kousek dál, aby dítě mohlo dýchat. Nebo alespoň my za něj, než přijede sanitka. V nemocnici by mu pak onen předmět vyndali.

Když se dusí velké dítě či dospělý

Buď si pomůže sám, nebo mu řekneme, ať se předkloní a opře nataženýma rukama o vlastní kolena. Stoupněte si k němu zezadu, jednou rukou si ho chytněte za rameno, druhou ho pořádně bouchněte mezi lopatky. Nejlíp nejsilnější částí dlaně těsně nad zápěstím.

imagesJak pomoci utonulému

S utonulým dítětem i dospělým zacházíme stejně jako s miminkem v bezvědomí, začneme pěti vdechy a pak 30:2 (masáž srdce ku dvěma vdechům). Nemáme řešit vodu v plicích, moc jí tam prý nemají. Není to jako ve filmech, kde se z tonoucích valí voda jak ze džbánu.

Lapavý dech: kapr

Znamená, že se pacientovi zastavilo srdce.

Hloubka stlačení při resuscitaci:

 • u dětí třetina výšky hrudníku (myšleno, když dítě leží na zádech, tak od podlahy k hrudníku), u dospělých 6 cm

Poloha vleže ne při špatném dýchání

 • poloha vleže není dobrá pro člověka, kterému se špatně dýchá, nechat ho sedět

Když najdu někoho, komu je blbě, ale je při vědomí, dobré otázky jsou:

 • Už se vám to někdy stalo?
 • Kde vás bolí?
 • Jak dlouho to trvá?
 • Berete nějaké léky? (to je lepší otázka, než máte nemoc?)
 • Máte nějakou nemoc?

indexAlergie

 • po bodnutí hmyzem prý sliznice nikdy neotečou tak, aby se člověk udusil, to jen panika, že se udusí, ho může dusit, takže je hlavní pacienta uklidnit, dát ZIRTEK a chladit postižené místo, ledovat, lízat zmrzlinu apod.
 • pokud oteče jinde než v místě bodnutí, jde asi o těžkou alergii

Otravy:

 • prvni_pomoc_houby-f150_120houby=vyvolat zvracení, pít hodně vody a dát si živočišné uhlí, hlavně ne mlíko, i když se to říkalo, to jen popožene jed rychleji do těla, protože mlíko je tuk a houbové jedy jsou v tuku rozpustné
 • vyvolat zvracení=2 prsty strčit hluboko do krku nebo se napít velkého množství teplé slané vody
 • léky=zvracet a sanitku
 • saponáty, žíraviny=nevyvolávat zvracení, žíravina poškodila sliznice cestou dolů a poškodila by je i při návratu nahoru, ale 2 panáky vody si dát, aby se spláchl jed ze sliznic, ne víc,
 • Toxikologické informační středisko (s sebou krabici od toho, co dítě snědlo nebo vy) 224919293
 • poleptání kyselinou=opláchnout vodou a volat 155

MRTVICE=náhlá změna

-v Motole prý byla i sedmiměsíční holčička s mrtvicí, takže se to může stát člověku v každém věku

-mrtvici je potřeba odhalit co nejrychleji a dopravit pacienta do nemocnice, nejlíp sanitkou, tak se pak nezdržuje na běžném příjmu, může jít o minuty

FAST systém rozpoznání problému

 • Face (půlka obličeje je povolená)
 • Arms (neudrží obě ruce natažený před sebou, zkouška: říct, ať natáhne obě ruce před sebe a drží je tak)
 • Speach (mluva nedává smysl, zkouška: říct, ať opakuje větu nějakou)
 • Time (nejlíp volat sanitku nebo ve špitálu kříčet, že chci na neurologii)

Co je při úrazu hlavy na sanitku a špitál? Nejezdit pak vlastním autem, ale volat sanitku. Když k úrazu hlavy je plus:

Foto Maminator (4)ztráta vědomí

 • krvácení z nosu, uší
 • změna vidění
 • zvracení
 • výška pádu vyšší než kolik měří ten poraněný člověk
 • změna chování
 • věk (malé děti)

Po úrazech hlavy to nepodceňovat, stav se může rychle zhoršit. Mozek umí otéct jako kotník, ale oproti kotníku nemá místo, kam růst, tak tlačí na okolní tkáně. Dítě po úrazu cítí velkou únavu, což je normální, může i spát, ale musíte ho jednou za dvě hodiny budit a kontrolovat, třeba položit otázku, kde je, jak se jmenuje.

depositphotos_61084553-Burning-match-stickPopáleniny

 • na popáleniny u dospělých pustit studenou vodu a chladit takto až do příjezdu sanitky, děti jsou náchylné k podchlazení, takže jim jen ránu jednorázově zchladit třeba po dobu minuty proudem vody přímo na ránu, pak něčím sterilním nechlupatým (třeba přežehleným prostěradlem nebo ideálně materiálem k tomu určeným z vaší lékárničky) ránu přikrýt, dítě do tepla a čekat na sanitku
 • stačí vlažná voda, ne úplně studená
 • dezinfekci dávat jen na menší rány (i na okolí rány, odkud by se do rány mohla dostat nějaká špína), se kterými se nechystáme jet do nemocnice, jinak dezinfekci nedávat
 • betadina: jedna z nejšetrnějších dezinfekcí, říká se, že nepálí, ale občas pěkně pálí

Febrilní křeče:

 • určitě hned volat záchranku a vždy s sebou vozit léky na snížení horečky, když na to vaše dítě trpí
 • dostávají je malé děti do šesti let, starší už většinou ne
 • z vysokých horeček nad 40 stupňů nebo u dětí, u kterých už se někdy objevily, tam je pravděpodobnost, že na ně holt trpí
 • když je dítě v křeči, nezasahovat do toho a nechat křeče proběhnout, jen hlídat, aby se dítě neporanilo, nebouchlo do hlavy apod.
 • když křeče dozní, chladit (vzít dítě na studený vzduch, otřít studeným ručníkem obličej)

image

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s