MDŽ: svátek bojující za rovnoprávnost žen nebo komunistická propaganda?

Standardní

MDŽ neboli Mezinárodní den žen slavíme každoročně 8. března. Máme tenhle svátek spojený zejména s komunistickou propagandou, průvody, holubicemi, bonboniérami a povadlými karafiáty. Ale původ svátku žen je jinde. Dávno před tím, než se komunisti dostali k moci, 8.3. ženy připomínaly, že mají také svá práva. 

MDŽ se slaví už od začátku 20. století. Ženy chtěly upozornit na to, že nemají rovné podmínky v práci ani v politice. Že chtějí volební právo, chtějí rozhodovat o důležitých věcech a odstranit genderovou diskriminaci. S komunismem, budovatelskými verši a povadlými karafiáty to nemělo nic společného.

První mezinárodní sjezd  socialistických žen v boji za svá práva se konal v roce 1907 ve Stuttgartu. Sjelo se tam 60 delegátek z mnoha zemí. Ve světě se schylovalo k válce, byla krize a ženy cítily, že jsou ještě víc oslabené tím, že oproti mužům mají méně práv. Ženy bojovaly zejména o právo volební.

O rok později se sešly tisíce žen v New Yorku a pochodovaly městem. Už ale nedomonstrovaly jen za volební právo, chtěly mnohem víc. Zkrácenou pracovní dobu, zvýšení mezd, politická a hospodářská práva.

Den žen se ve světě slaví v různé dny, v USA poslední únorovou neděli, u nás je to 8. březen. Toto datum se v Evropě ustálilo po první světové válce. Oficiálně bylo MDŽ uznáno OSN až v Mezinárodním roce žen, což byl rok 1975. V tom roce jsem se narodila. A on to byl Mezinárodní rok žen… Symbolické.

Schválně, jestli od dětí dostanu nějaké úžasné hand made přáníčko

 

 

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s