Jak si vyrobit vlastní adventní věnec a kdy tahle tradice vznikla

Standardní

Na tomhle mým věnci byly nejdražší ty obří svíčky, jedna stála snad 80 Kč, velkej korpus asi 200 Kč (takže základ stál 520 Kč) , zbytek už stál pakatel, lampionky mám od našich, růžičky od muže, ovoce stálo pár korun, usušila jsem si ho doma v sušičce. Chyba je, že jsem pod těma velkejma svíčkama neměla ty kalíšky, nesehnala jsem tak velký, ale to je nebezpečný kvůli požáru. Ale byl boží a koupila si ho kámoška Andrea.

Každý rok sem znovu a znovu dávám tenhle článek, kde radím, jak si vyrobit vlastní adventní věnec. Ceny se asi mění, ale způsob se nemění. Takže se klidně inspirujte, proto jsem to psala, fotila. Je to radost mít doma vlastní ozdobu a děti to bude s lepicí pistolí taky určitě bavit. Pokud už jsou dost velké na to, aby se někam nepřilepily nebo si neublížily. 

První adventní neděle už se pomalu blíží, letos bude 27.11., tedy už v listopadu. V mnoha domácnostech se v této době rozhoří první svíčka na adventním věnci. Kdo má šikovné ruce, může si ho vyrobit sám a mít za míň peněz hezčí věnec. Já si je dělám už dlouhá léta sama a mnohé vánoce před dětmi jsem jich dělala fakt hodně a i je prodávala známým, kamarádům či kolegům. Takový homemade věnec potěší víc než kupovaný, protože je originál.

Věnce mohou mít různou velikost, zdobení, různobarevné svíčky, mohou viset na dveřích nebo ležet na stole. Každý si může vyrobit jeden přesně podle svého gusta. Kdo má rád přírodní materiály, nasuší si v troubě, na topení nebo v sušičce ovoce, pak stačí už jen koupit už obalený věnec (nejlíp jedlí, ta neopadá, ostatní jehličnany často začnou opadávat a hnědnout ještě před vánocemi), svíčky, podsvícny a lepicí pistoli s náboji, vše se dá pořídit třeba v Obi.

Kolik homemade věnce stojí a co je na ně potřeba
V obchodech věnce prodávají většinou tak za 250 korun a dráž, rozhodně ale většina z těch nejlevnějších vypadá nuzně. Za tuhle cenu si můžete sami udělat mnohem hezčí kousek. Co k tomu budete potřebovat? Nejlevněji vše nakoupíte v nějakém zahradnictví nebo ve velkých květinářstvích nebo obchodech jako Obi.

Nejlepší je koupit si už obalený věnec, je to zhruba stejně drahé jako si ho vyrobit sám, ale je to bez práce a nepořádku (léta jsem šetřila a chvojí si vázala na korpusy sama, než jsem to spočítala, ušetřili byste jedině v případě, že byste si natrhali jedlové chvojí sami v lese). Pak potřebujete ještě svíčky a podsvícny, dostatečně velké podsvícny uchrání váš byt před případným požárem, je dobré je sladit s barvou svíček. Zlaté podsvícny se hodí třeba ke svíčkám červené, žluté a oranžové barvy, stříbrné pak k modrým, stříbrným či bílým svíčkám. Svíčka je základem věnce, hezká svíčka je půl úspěchu. Pěkná velká svíčka sice stojí třeba i 80 Kč, ale věnce s velkýma hezkýma svíčkama vypadaj parádně. Nakonec ještě kupte v Obi či jinde lepicí pistoli a náboje do ní.

Jednoduché věnečky na dveře ze sušených jablíček. Potřebujete drát na vázání, zahradnické nůžky, sušená jablka. Jablíčka nakrájíte na tenké plátky a usušíte, pak je navlíkáte na drát, až je jich dost na celé kolečko, drát svážete a můžete tam mrsknout třeba mašli neblo lepící pistolí přilepit sušené ovoce.

Sečteno podtrženo=177 Kč:

  1. Věnec s chvojím 100-150 kč
  2. Podsvícny 32 kč (za všechny 4)
  3. Svíčky 45-60 kč

Zatím jsme do věnce investovali minimálně 177 kč. Pokud si doma nasušíte ovoce, stojí to pakatel, ale vypadá to výborně. Sušit se dají na tenké plátky nakrájené pomeranče, jablka, hrušky, citróny, kiwi, skvěle vypadají zahradní lampiónky. Pak už se můžete pustit do samotného zdobení. Do věnce zabodnete podsvícny (ani moc do středu, ani moc k okraji korpusu), na ně napíchnete svíčky (kdyby nedržely dobře, stačí trochu přilepit lepící pistolí) a pak kolem pistolí nalepíte sušené ovoce nebo třeba i usušené růže, kandované ovoce, kaštany, obilí, fantazii se meze nekladou (nic z toho by nemělo být nalepené přímo u svíčky, aby to nechytlo).

Vše moje výrobky, miluju velký korpusy a velký svíčky, ale pak se věnec logicky prodraží.

Sušené hrušky vypadají taky dobře. Stejně tak kiwi a citróny. Jako doplněk je krásná skořice.

Nejlíp vypadá, když větší ozdoby nalepíte kolem svíček, menší pak na zbytek věnce. Často dávám ke svíčkám 4 velké mašle, které ale něco stojí. Na jednu pěknou velkou mašli potřebujete asi 50 cm dýlky mašle (na celý věnec tedy 2m). Důležité jsou u zdobení taky barvy, já si vybírám vždy dvě základní a těch se držím, na zelený věnce dám třeba červené svíčky a pak zdobím už vše červené nebo třeba červeno-zelené. Prostě aby těch barev nebylo moc. Hlavně nic umělohmotného nebo s tím šetřit. Takové věnce pak vypadají lacině a jako z obchoďáku. Příroda je příroda a sušené ovoce je levné a vypadá dobře.

IMG_1620-001

Tenhle věnec byl hodně levnej, jen korpus, svíčky a zadara od našich lampionky.

Tenhle věnec si u mě vyrobily kámošky, když jsem je to učila. Napoprvé jako Pája a hned tak pěknej. Vidíte, že to není tak těžký.

Na výrobu věnce je nejlepší myslet už předem a nasbírat si v přírodě, co se vám líbí (nasušte si obilí, šípky, lampionky, ořechy, kaštany, lískové oříšky, nasbírejte šnečí ulity, atd.). Kdybyste chtěli investovat trošku víc, můžete si koupit umělý sníh ve spreji asi za 60 korun a svůj výtvor si zasněžit. Lidi se samovýroby často děsí, ale vážně je to lehké. Jednou jsem před vánoci zaučovala dvě kmošky a během jednoho pátečního večera si samy vyrobily 6 krásných věnců.

Lin: “Měla jsem zpočátku trochu obavy, protože třeba když peču dort a mám na něm vytvořit nějaký obrázek z polevy, tak to většinou dopadne hrozně. Překvapilo mě, jak je to jednoduché, stačilo jen rozestavět svíčky, vytvořit si základní představu, jak by můj věnec měl vypadat, a pak lepit a lepit. Měla jsem zvláštní pocit, když mi pod rukama z několika větviček, mašlí a rolniček vznikal krásný adventní věnec.“

Po první leci holky vyrobily i totok:)

Adventní věnec v podobě navržené Johannem Hinrichem Wichernem
Zdroj: Wiki

Kdy tradice vznikla

  • podle některých teorií zapalování svíček na tomto věnci nepřímo navazuje na židovskou Chanuku, tradici starou 2000 let – slavení svátků světel, na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel
  • podle jiných teorií byla tradice adventního věnce založena v Hamburku v 19. století  německým protestantským teologem Johannem Hinrichem Wichernem (1808-1881), ten se mimo jiné zabýval městskou misií a založil školu pro chudé děti, ty se ho v předvánoční době každodenně ptaly, kdy už budou Vánoce, v roce 1839 proto vyrobil předchůdce dnešních adventních věnců ze starého dřevěného kola, 19 malých červených svíček a 4 bílých svící, každý den se zapalovala další svíčka, v neděli velká bílá, v ostatní dny malá červená

Původně klasický adventní věnec byl zavěšený od stropu na čtyřech mašlích a ozdoby se logicky dávaly zespoda, aby je někdo viděl.
Zdroj: Wiki

Symbolika svíček, barev, tvarů a materiálů

  • VĚNEC je symbol západní církve, odpočítává 4 týdny adventu, známe věnce na stůl, může taky viset pod stropem nebo na dveřích (na něm samozřejmě svíčky nejsou), kruhový věnec představuje Boží věčnost a jednotu, klasické adventní věnce byly zavěšované na stuhách, v posledních letech (počátek 21. století) je nahradily věnce na stole
  • SVÍČKY nemusí být vždy 4, záleží na zvyklostech, 4 svíčky také podle křesťanů symbolizují Kristův kříž a požehnání na všechny 4 světové strany, svíčky mohou být různě vysoké, různých barev, symetricky, nebo asymetricky rozmístěné
  • ZELENÁ: zelené rostliny a svíčky symbolizují život v protikladu k okolní studené zimě, v pohanských tradicích to připomíná zvyk nosit v zimě domů čerstvé zelené větve, lidé věřili, že tím zpříjemňují bydlení dobrým duchům, holé věnce ze slámy naopak měly odhánět duchy zlé
  • FIALOVÁ: hlavní barva adventu podle křesťanské liturgie, znamená pokání, ztišení a čekání (na příchod Krista), důstojnost, půst
  • ČERVENÁ: také tradiční vánoční barva, symbolizující radost, srdce, Krista, důstojnost, vítězství bohatství, štěstí a krev
  • MODRÁ: někdy je používána jako symbol královské hodnosti, některé kostely používají modrou jako symbol noční oblohy, očekávání blížícího se příchodu krále, Ježíše Krista na svět, nebo jako symbol vody Genesis, počátek nového stvoření
  • BÍLÁ: tradiční sváteční barva v Západní Evropě, bílá svíčka: někde se dává do středu věnce pátá svíčka (bílá) jako symbol Neposkvrněné Panny Marie a duchovní čistoty
  • BARVY: u nevěřících frčí každý rok jiné, často je diktují média, jeden rok byly i černé (2008), ale ty se moc nechytly, loni jely lesklé ozdoby a „staromódní“ doplňky ve venkovském stylu a městském stylu „déja vu“ z přelomu 19. a 20. století, to prý bude asi hit i letos

Kromě klasických věnců na stůl si můžete vyrobit i věnečky na dveře nebo třeba jako dole vpravo na fotce ozdobení kolem svícínku. Kromě jenoho, co dělala kámoška, jsou to vše opět zas mé vlastní výtvory.

Kromě věnců jsem ulítlá i na výrobu vánočních perníčků a perníkových talířů, třeba jednou sepíšu návod i na to a vypublikuju tu:)

Advertisement

4 responses »

  1. Nemáte prosím zkušenost, kolik kg chvojí je třeba na věnec, pokud si ho vážu sama? Děkuji mockrát.

    • Na kila nevím, ale takový ty větší větve rozvětvený asi metr dlouhý a do stran rozvětvený použiju tak 2-4 na jeden menší věnec. Je toho potřeba docela dost a dlouho vydrží jen jedle dle mých zkušeností. Blbě se v lese hledaj, větve jsou vejš, když je člověk koupí, s korpusem, drátkem a prací to vyjde skoro šul nul… Tak už to nedělám, ale kupuju. kDybych našla větve v lese, je to super ušetření peněz a další krásná ruční práce:)

  2. Pingback: Jak si udělat adventní věnec z perníku | Maminátor

  3. Pingback: Vánoce z perníku 2.díl: Jak si udělat adventní věnec z perníku | Maminátor

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s